Sins of the Past

Český překlad: Hříchy minulosti
Pořadí v seriálu: 101 (1. série, 1. díl)
Premiéra v USA: 4. září 1995
Premiéra v ČR: 1996

Námět: Robert Tapert
Scénář: R. J. Stewart
Režie: Doug Lefler

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Jay Laga'aia (Draco), Darien Takle (Cyrene), Willa O'Neill (Lila), Stephen Hall (Hector), Patrick Wilson (kyklop), Linda Jones (Hecuba), Geoff Snell (Herodotus), Anton Bentley (Perdicus)

Synopse:

Xena se vrací do své rodné vesnice Amphipolis, aby odčinila své dřívější hříchy. Cestou zachrání malou vesnici jménem Potedeia před nájezdem náčelníka Draca. Její skutky zaujmou mladou dívku Gabrielu, která následuje Xenu v naději, že najde nový život plný dobrodružství po jejím boku.

Hlášky:

Gabriela: Vidělas toho kluka, kterého si mám vzít?
Xena: Vypadá jako laskavý člověk, a to je u mužů vzácné.
Gabriela: S jeho laskavostí problém nemám, ale s jeho hloupostí ano.

Gabriela: Stanu se bojovnicí jako je ona.
Lila: Bojovnicí? Gabrielo, i já tě přeperu!
Gabriela: To jo, ale ty jsi na svůj věk až moc silná.

Gabriela: Lilo, víš přece, že jsem jiná než ostatní z tohoto města.
Lila: To vím, jsi šílená.

Disclaimer:

Tato epizoda disclaimer nemá.

Detaily:

 • Po scéně, kdy Gabrielu sveze drožkař, se Xena prohání na Argo krajinou. Její meč a chakram však v každém prostřihu mění pozici. V posledním záběru jí pak na boku nevisí ani jedna věc.
 • Když Xena použije na Hectora svůj hmat, oznámí, že mu zbývá 20 sekund života. Obvykle Xena říká, že zbývá 30 sekund. Ve skutečném životě člověku trvá méně než 30 vteřin, aby zemřel na zastavení přísunu krve do mozku.
 • Gabriela se nikdy Xeně jménem nepředstavila. V této epizodě je oslovena svým jménem pouze svoji sestrou Lilou a nastávajícím manželem Perdicem, Xenou ani jednou.
 • Když Xena přejíždí na Argo po mostě, říká jí: "No tak, chlapče." V dalších dílech se ale dovídáme, že Argo je klisna, a tou po zbytek seriálu zůstala.
 • V závěrečném souboji Xeny a Draca si můžete všimnout výkonného producenta a spolutvůrce Xeny Roba Taperta – je to vesničan s červeným plnovousem a turbanem, na jehož hlavu si Xena stoupla a přetočila se. Rob své účinkování zdůvodnil tím, že natáčení se protahovalo a komparsisté už odešli domů – proto jsou v rolích vesničanů i další členové natáčecího štábu.
 • Tento souboj s holemi na hlavách vesničanů byl inspirovaný hongkongským akčním filmem "The Legend" z roku 1993, kde hlavní roli hraje herec Jet Li.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je 76901, číslo ve scénáři je 101. Epizoda byla natáčena v červnu 1995.
 • Na roli Xeny byla původně obsazena jiná herečka – měla ji ztvárnit Vanessa Angel, ale kvůli nemoci nemohla začít natáčet (ačkoliv se říká, že trénink s meči jí moc nešel a natáčení by se tak nestihlo), roli proto převzala sedmadvacetiletá Lucy Lawless. Do užšího výběru se kromě Lucy dostala např. Melinda Clarke, která hrála amazonku Velascu ve dvou epizodách 2. série.
 • Mnoho internetových stránek uvádí, že Gabrielu měla hrát herečka Sunny Doench, která z osobních důvodů nabídku odmítla. Tvůrci však často zmiňují, že role byla hned zezačátku připravená pro čtyřiadvacetiletou Renee O’Connor, která se osvědčila ve filmu "Hercules and the Lost Kingdom".
 • Renee O'Connor v 1. sérii nemá své jméno ve znělce. Objevuje se ale po každém názvu dané epizody jakožto "Also Starring", poté se zobrazují další herci. Od 2. série je součástí úvodní znělky.
 • V epizodě Sins of the Past se poprvé objevili tito herci: Willa O'Neill (Lila, Gabrielina sestra), Jay Laga'aia (Draco) a Darien Takle (Cyrene, Xenina matka). Všichni se v seriálu jako zmíněné postavy ještě několikrát vyskytli.
 • V této epizodě se také poprvé setkáváme s Gabrieliným kostýmem venkovské dívky. Gabriela tento oděv nosí do epizody 1x09 Death in Chains. Během seriálu vystřídala celkem sedm různých kostýmů.
 • Ve Velké Británii byla scéna, ve které Draco zabil Hectora, vystřižena. Totéž se stalo u scény, kdy Gabriela mluví s kyklopem. U obojí byl uváděn důvod přílišného násilí – v prvním případě jsme ho viděli, v druhém případě se o něm mluvilo.
 • Chakram v akci: 2x – poprvé Xena hodí chakram, aby jím odzbrojila muže na začátku epizody. Podruhé Xena hodí chakram po kyklopovi, kterému díky tomu spadnou kalhoty.
 • Ačkoliv to v tomto dílu nezaznělo, v původním scénáři se jména Gabrieliných rodičů objevila – její otec se jmenuje Herodotus a matka Hecuba.
 • Perdicus byl ve scénáři popsán jako muž před třicítkou. Zajímavostí je také to, že v jednom rozhovoru scénárista R. J. Stewart popsal Gabrielu jako dívku kolem sedmnácti let.
 • Epizoda měla původně končit scénou u táboráku, ne odchodem hrdinek do dáli dalšího dne.
 • Scéna u táboráku byla původně delší než odvysílaná verze. Xena si v ní stěžuje na ztrátu svého kuchaře s tím, že je to to jediné, co jí na novém životě bez své armády schází. Gabriela proto Xenu přesvědčí, aby ji vzala s sebou, a to jen díky tomu, že umí vařit. Tento kousek však byl vynechán s tím, že scéna má ukázat budování vztahu mezi postavami, a ne z ní udělat vtip. Více o změnách ve scénáři se můžete dočíst v angličtině na stránce Whoosh.
 • Epizoda neobsahuje disclaimer (vtipná fráze na konci titulků), protože s ním tvůrci začali až u epizody "Cradle of Hope".
 • Lucy Lawless vzpomínala na své začátky s touto epizodou: "Nevěděli jsme, jaký seriál bude. Já byla strašně nadšená a k první epizodě jsem přihlížela jenom povrchně. Ale noc před prvním dnem natáčení jsem měla hrozný průjem, všechno se ze mě dostalo pryč, což bylo potřeba pro to, abych se já dostala pod kůži seriálu. I když jsem pak byla díky lékům tak trochu sjetá."
 • Lucy také promluvila o svém hereckém kolegovi: "Jay Laga'aia, který hrál Draca, je hodně energický chlapík, který pořád mluví a při natáčení předvádí legrační hlasy i tanečky. Kdyby nebyl tak hodný člověk, museli byste ho nenávidět, ale jelikož je to ohromně sympatická osoba, nemůžete ho nemít rádi. Všichni ho milujeme a všichni ho chceme mít zpátky."
 • Gary Jones, režisér druhého štábu epizody Sins of the Past, k závěrečnému souboji uvedl: "Doug Lefler (režisér hlavního štábu) natočil komparsisty pouze z dálky. Lucy a Jay tak bojovali na rovných plošinách, které komparsisté šikovně zakrývali tak, aby to vypadalo jako souboj na jejich hlavách."
 • Gary doplnil další informaci o souboji Xeny a Draca: "Když jsme třetí den měli natáčet detaily herců, většina komparsistů už odešla domů. Abychom to nějak vyřešili, popadl jsem všechny ze štábu, oblékl je do kostýmů vesničanů a postavil před kameru. Můžete tak mezi lidmi vidět maskérku Karin, rekvizitáře Roda nebo samotného producenta Roba Taperta."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika