Chariots of War

Český překlad: Válečné vozy
Pořadí v seriálu: 102 (1. série, 2. díl)
Premiéra v USA: 11. září 1995
Premiéra v ČR: 1996

Námět: Adam Armus a Nora Kay Foster
Scénář: Jack Perez a Josh Becker
Režie: Harley Cokeliss

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Nick Kokotakis (Darius), Jeff Thomas (Cycnus), Stuart Turner (Sphaerus), Nigel Godfrey (Tynus), Patrick Morrison (Lykus), Ruth Morrison (Sarita), Morgan Palmer Hubbard (Argolis)

Synopse:

Xenu zasáhne šíp, když ochraňuje malou osadu před nájezdem nelítostného náčelníka a jeho syna. Zatímco se uzdravuje v péči místní rodiny, Gabriela se o sebe musí sama postarat. V místní hospodě ji obtěžují vrazi i zloději, a tak nachází pomocnou ruku právě u náčelníkova syna – což ovšem netuší.

Hlášky:

Gabriela: Jestli umřu, tak s tebou už nikdy nepromluvím!

Xena: Tomu říkáš skok?!
Gabriela: Ne, to byl zoufalý skok! Nejlepší, jaký umím.

Xena: Neříkej mi, že to je on.
Gabrielle: Bojím se, že ano.
Xena: Připomeň mi, že si musíme promluvit o tvém výběru mužů.

Disclaimer:

Tato epizoda disclaimer nemá.

Detaily:

 • Když Xena opouští Dariův dům, aby šla bojovat s Cycnem, jde dolů z kopce za Gabrielou, která na ní čeká – chakram má na levé straně. Zakrátko vede s Gabrielou Argo směrem k Dariovu domu, chakram má stále na stejném místě. Když přijedou Cycnovy vozy, Xena nutí Gabrielu vylézt na Argo, ale chakram najednou nemá. Během souboje s Cycnem a jeho synem si uvědomí, že ho ztratila. Darius poté přijede a chakram jí přiveze. V poslední scéně můžeme chakram vidět na pravé straně sedla na Argo, ale zároveň visí na Xenině levém boku, když s Gabrielou odcházejí.
 • Ve scéně na válečných vozech mění koně své pozice. Nejprve je hnědý kůň na levé straně a bílý kůň napravo. Když se kamera na koně vrátí, bílý kůň je nalevo a hnědý naopak na pravé straně.
 • Ve scéně na válečných vozech – když řídí Xena – její zbroj je/není střídavě nasazená v různých záběrech.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je 76902, číslo ve scénáři je 102. Epizoda byla natáčena v červnu a červenci 1995.
 • Původní název epizody byl "Sins of the Father" (Hříchy otce).
 • Jeffrey Thomas, který hrál Jásona v seriálu Hercules: The Legendary Journeys, se ve Xeně objevil pouze v této epizodě.
 • Epizoda neobsahuje disclaimer (vtipná fráze na konci titulků), protože s ním tvůrci začali až u epizody "Cradle of Hope".
 • Scénárista Josh Becker v jednom rozhovoru uvedl, že tato epizoda byla původně určena pro seriál Hercules: The Legendary Journeys, ale převedli ji do Xeny. Proto se v ní Gabriela tolik neobjevuje.
 • Na internetu se objevilo několik obrázků, na kterých se Xena a Darius líbají. Tato scéna ale v epizodě vůbec není.
 • Gabriela na začátku epizody vypráví Xeně o tom, že jednou najde svůj strom, se kterým se proplete. Naráží tak na řecký mýtus, kdy Baucis a Philemon – starý manželský pár – byl bohy přeměněn ve dva propletené stromy, a to jako odměna za pohostinnost vůči bohům.
 • Lucy Lawless vzpomínala na své začátky s touto epizodou: "Zima! Sice to nebyly nejstudenější dny v roce, ale bylo to nejstudenější natáčení. Pořád na nás stříkali vodu a ten vítr, kterým jsme projížděli na válečných vozech, byl příšerný. Pamatuju si, že jsem se choulila do županu – a to jsme ještě neměli takové ty teplé s husím peřím – a říkala si: "Tohle musí skončit. Tohle přece musí skončit."
 • Lucy ke scéně, kdy Darius vytahuje z Xeny šíp, dodává: "Snažila jsem, aby se Xena nepodvolila té bolesti, proto jsem si vzpomněla na svůj porod a tenhle zážitek si opět připomněla – musela jsem tím projít."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika