Dreamworker

Český překlad: Pán snů
Pořadí v seriálu: 103 (1. série, 3. díl)
Premiéra v USA: 18. září 1995
Premiéra v ČR: 1996

Scénář: Steven L. Sears
Režie: Bruce Seth Green

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Nathaniel Lees (Manus), Desmond Kelly (Elkton), Sydney Jackson (majitel obchodu), Colin Francis (obchodník se zbraněmi), John Palmer (Baruch), Bruce Hopkins (Termin), Matthew Jeffs (Gothos), Michael Daly (Mesmer)

Synopse:

Když Gabrielu unese Manus, velekněz boha snů Morphea, Xena se vydá ji zachránit. Jediná cesta k záchraně Gabriely vede přes říši snů, kde se Xena musí utkat s démony své minulosti.

Hlášky:

Xena: Co se to s tebou stalo? Jsi taková... přifouklá.
Gabriela: Ne, nejsem. To je ten horský vzduch. Motivuje mě.
Xena: Potkala jsi kouzelníka, který ti zvětšil tvé... motivy?

Xena: Tohle zatím nechám u sebe.
Gabriela: Jakoby tvá ňadra byla málo nebezpečná.

Disclaimer:

Tato epizoda disclaimer nemá.

Detaily:

 • Xena v tomto díle svůj chakram ani jednou nepoužila.
 • Scéna před znělkou, ve které Gabriela zvedá ze země Xenin meč, se objevila v úvodních titulkách prvních pěti sérií.
 • Ve stejné scéně se objevila i menší chyba – v momentě, kdy Xena vidí přicházet loupežníky, hodí svoji dýku na levou stranu obrovského kamene. Na konci souboji ale skočí na pravou stranu kamene, aby tak dýku vytáhla a zapíchla s ní hlavního banditu.
 • Xena je v říši snů oblečená do šatů orientálního stylu, což nám už může dávat tušit její budoucí setkání s východním mysticismem.
 • Xeniny čtyři rady k přežití zní:
  1. Pokud můžeš utéct, uteč.
  2. Pokud nemůžeš utéct, vzdej se, pak uteč.
  3. Pokud tě přečíslí, nech je se pobít navzájem, a pak uteč.
  4. Vymluv se ze situace.
 • První člověk, kterého kdy Xena zabila, byl muž jménem Termin – podřízla mu krk.
 • Majitel obchodu, když vyhání Elktona, říká: "Griffin zůstane pořád griffinem." (v českém překladu to ale vůbec nezaznělo) V řecké mytologii byla griffin nestvůra s hlavou a křídly orla a tělem lva, v mýtech mnohdy střežila nějaký poklad.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je 76905, číslo ve scénáři je 103. Epizoda byla natáčena v červenci 1995.
 • Epizoda neobsahuje disclaimer (vtipná fráze na konci titulků), protože s ním tvůrci začali až u epizody "Cradle of Hope".
 • Tato epizoda není první, ve které Renee O'Connor hrála postavu, kterou chtěla obětovat postava Nathaniela Leese. Už ve filmu Herkules a ztracené město hrál Nathaniel Modrého kněze, který se pokoušel obětovat bohyni Héře mladou Deianeiru, kterou ztvárnila právě Renee.
 • Scénárista Steven L. Sears do scénáře připsal poznámku o tom, že Gabriela měla při narození šest prstů na noze – tím Xeně dokazuje, že je skutečná. Stevenův otec měl totiž také o jeden prst navíc, který mu posléze odpadl.
 • Dreamworker je velmi důležitá epizoda, ve které se Gabriela rozhoduje mezi bojem a pasivní rezistencí. Toto rozhodování ovlivňuje Gabrielinu osobnost v dalších sériích čím dál tím víc.
 • Epizoda začíná i končí zajímavou diskuzí mezi Xenou a Gabrielou ohledně toho, co znamená boj. Xena na začátku dílu Gabriele říká, že moment, kdy někoho zabije, "všechno změní... všechno." Přesně tato slova se objevují na konci epizody 3. série "The Deliverer", kdy Gabriela poprvé zabije. Xena ji svírá v náručí a Gabriela jí povídá: "Všechno se změnilo... všechno."
 • Když je Gabriela u prodejce zbraní, ukazuje jí zajímavý meč, jehož ocel je vyrobena z albánských dolů Skanderbegu. Skanderbeg, nebo také Iskander Beg, je ve skutečnosti jméno albánského národní hrdiny, který bojoval s Turky v 15. století.
 • Spojitost s řeckou mytologií: Bůh Morpheus se těm, co sní, objevuje v lidských podobách. Jeho jméno vychází z řeckého slova morphé, které znamená "forma", což naráží na jeho schopnosti měnit se v různá vzezření. Morpheus je synem Hypnose, boha spánku. Ačkoliv jsme ho v Xeně nemohli vidět, v seriálu Mladý Herkules ho hrál Stephen Lovatt, konkrétně v epizodě "In Your Dreams".
 • Lucy Lawless zde dělala dublérku Polly Baigent, která se jakožto regulérní postava objevila v dílech "The Play's the Thing" a "Send in the Clones".
 • Lucy své dojmy okomentovala takto: "Dreamworker byla ohromná legrace. Bylo to v době, kdy se rozpad mého manželství nacházel v nejhorší fázi. Hodně jsem přibrala za strašně krátkou dobu. A kdykoliv tu epizodu vidím, hned si vzpomenu na to, co se tenkrát dělo. Bylo ale úžasné hrát mé zlé dvojče. Ty velké tmavé kontaktní čočky zcela změnily můj tvar obličeje. Navíc se změnila i velikost panenek, nebyly jen velké a neprůhledné, ale najednou jsem měla rybí oči! Když hrajete dvě role, je důležité si scénu rozvrhnout, a tak vědět jak dlouho scéna trvá, která postava má mluvit a jaké má mít reakce. Baví mě natáčet tyhle scény, jsou závislé pouze na jednom člověku, a já jsem sólista."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika