The Path Not Taken

Český překlad: Nezvolená cesta
Pořadí v seriálu: 105 (1. série, 5. díl)
Premiéra v USA: 2. října 1995
Premiéra v ČR: 1996

Scénář: Julie Sherman
Režie: Stephen L. Posey

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Bobby Hosea (Marcus), Stephen Tozer (Mezentius), Nicola Cliff (Jana), Jimi Liversidge (Agranon), Christopher Mayer (Peranis), John O'Leary (Antonius), Iain Rea (Brisus), Crawford Thompson (Dictys)

Synopse:

Dva mladí milenci jsou napadeni přisluhovači obchodníka se zbraněmi, který chce mít slušný zisk z toho, že vyvolá válku. Dívka je unesena, a tak je na Xeně, aby ji zachránila – musí ale předstírat, že je stále po penězích dychtící válečnicí. Nemůže ze své role couvnout, i když stane tváří v tvář svému bývalému milenci Marcovi, který pro obchodníka také pracuje.

Hlášky:

Gabriela: (ke Xeně) Všimla sis, že nikdy nemáme problém s tím získat stůl?

Marcus: Víš, je teď na tobě něco jiného. Předtím jsi byla tak odhodlaná, jako bys musela pořád něco dokazovat. Ale teď...
Xena: Ale teď?
Marcus: Těžko říct. Jako bys našla odpověď, zatím já nenašel ani otázku.

Gabriela: Tohle je příklad selhání vzájemné komunikace.

Disclaimer:

Tato epizoda disclaimer nemá.

Detaily:

 • Když během úvodního souboje jeden z mužů kopne do Agranona, má svůj náhrdelník přehozený přes obličej a medailon mu zůstal za pravým uchem. V dalším záběru má náhrdelník stále kolem krku.
 • Šaty, které má Xena na sobě u horkého pramenu, jsou přesně ty samé, které měla v epizodě Dreamworker, když se pohybovala v říši snů.
 • Když Marcus přistihne Xenu ve skladě se zbraněmi, jsou vyrušeni Mezentiem. Marcus ale Xenu neprozradí s tím, že jí sklad sám ukazuje. Jak ale vysvětlil hlídače, kterého Xena před vchodem omráčila? Že by ho Marcus odklidil, aby ho nikdo neviděl?
 • Steven Rhea, který v této epizodě ztvárnil Brisa, hraje v dílech "Warrior...Princess" a "Warrior...Princess...Tramp" prince Philemona.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je 76907, číslo ve scénáři je 105. Epizoda byla natáčena v srpnu 1995.
 • Chakram v akci: 2x – poprvé posloužil k rozptýlení stráže, která hlídala komnatu se zbraněmi. Podruhé byl použit na zabití Mezentia.
 • Původní název epizody byl "Going Home" (Cesta domů).
 • Název epizody je odvozený z klasické básně Roberta Frosta "The Road Not Taken" (Nezvolená cesta).
 • Když je Gabriela spoutána v žaláři, pronese: "Tohle je příklad selhání vzájemné komunikace." Tato věta pochází z filmu "Cool Hand Luke" (Frajer Luke) v hlavní roli s Paulem Newmanem z roku 1967.
 • Gabriela se v epizodě zmiňuje o králi Gregorovi a Pandoře, čímž odkazuje na díl "Cradle of Hope". Xena povídá o Dracovi, což je narážka na díl "Sins of the Past".
 • Pohřební píseň, kterou Xena zpívá Marcovi na konci epizody, napsala i nazpívala Lucy Lawless pod názvem "Burial" (Pohřeb). Uvádí se, že slova tohoto žalozpěvu vycházejí z chasidismu, což je židovské pietistické hnutí. Lucy prý text vymyslela při joggingu, nahrála ho na audiokazetu a poslala skladateli Joe LoDucovi: "Historie této skladby je velmi zajímavá. Přišla mi na opravdu staré audiokazetě. Bylo nám od začátku jasné, že Lucy umí zpívat, a Rob hledal způsob, jak její zpěv zapojit do seriálu. Ona tuto píseň vlastně vymyslela. Původní záměr byl, aby zazněla pokaždé, když se uskuteční nějaký smuteční obřad. Napoprvé se pokoušeli skladbu nahrát přímo na place. Poté vzali Lucy do studia, kde ji znovu po dlouhém natáčecím dni nazpívala. Proto jsme se rozhodli, že nejlepší výkon byl právě na té audiokazetě. Udělal jsem všechno pro to, abych píseň vyčistil - a právě tato verze se nachází na prvním soundtracku. Byl to takový malý zázrak, ale lepší hlasová verze nebyla. Lucy poté celou skladbu přezpívala naživo během natáčení pohřbu Sereny v epizodě Herkula "Judgment Day". Puštěnou hudbu jsme i s jejím hlasem nahráli." Skladba je poskládána z náhodných slov bez hlubšího významu a nerozeznali je ani mnozí fanoušci ovládající hebrejštinu. Podařilo se rozeznat jen několik slov typu "děkuji, omlouvám se, cesta k tvému srdci, cesta k tobě samotnému". V seriálu se "Burial" ještě objevila v epizodě 5. série "Seeds of Faith" při pohřbu Eliho a ve výše zmíněné epizodě 3. série Herkula "Judgment Day" při pohřbu Herkulovy manželky Sereny.
 • Lucy Lawless k úvodní rvačce poznamenala: "Tohle byla první akční scéna, kdy jsem se do toho konečně začínala dostávat. Trénovala jsem čím dál tím víc. Předtím jsem jednoduše nenáviděla každý souboj, který měl přijít. Teď už si je docela užívám – někdy je to jediné posilování, které v týdnu podstupuji. (směje se) A mé tělo je mnohem pružnější. Uhýbám před ranami daleko rychleji!"

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika