The Reckoning

Český překlad: Zúčtování
Pořadí v seriálu: 106 (1. série, 6. díl)
Premiéra v USA: 16. října 1995
Premiéra v ČR: 1996

Scénář: Peter Allan Fields
Režie: Charles Siebert

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Kevin Smith (Áres), Bill Johnson (Benitar), Christopher Mayer (Peranis), Danny Lineham (Grathios), Christian Hodge (Teracles), Ross Harper (Polinios), Phaedra Hurst (Teresia), Meryl Main (vdova po Areoliovi)

Synopse:

Xena je označena za vraha, který zaútočil na vesničany a pobil je. Musí tak předstoupit před soud a být za skutky potrestána – zatímco pravý viník Áres, bůh války, je potěšen z úspěchu svého plánu, kterým chce získat Xenu zpět na stranu zla.

Hlášky:

Gabriela: Já tu cestu najdu.
Xena: Říkala jsem ti, že by měla být rovně.
Gabriela: Jo, ale tos mi říkala před hodinou, kdy jsem ještě měla nohy.

Áres: (ke Xeně) Nebezpečí tě vzrušuje. A ty víš, že i já jsem nebezpečný. Boj a moc tě přitahují jako můru k plameni. Ten plamen hoří uvnitř tebe – já v tobě hořím. A ty ten žár cítíš.

Gabriela: (udeří Xenu do ramene) To máš za to, žes mě uhodila.
Xena: Cítíš se líp?
Gabriela: Asi jsem si zlomila ruku. Ale cítím se líp.

Disclaimer:

Tato epizoda disclaimer nemá.

Detaily:

  • The Reckoning je první epizoda, ve které se dozvídáme, že Xena má nadlidskou sílu. Potvrzuje to Áres těsně předtím, než Xena vytrhne řetězy, kterými je připoutána, a zaútočí na své trýznitele.
  • Ačkoliv Xena říká, že se s Áreem setkává poprvé, dala by se tato informace popřít. Ve 4. sérii Herkula, konkrétně epizodě "Armageddon Now, part 2", stojí Áres po boku zlé Xeny, když ještě byla válečnicí. Je ale pravda, že celá epizoda skáče mezi několika realitami, a tak se tato časová linka nikdy nemusela stát. V 5. sérii Xeny, epizodě "Chakram", se dozvídáme o tom, že Áres ukradl temný chakram a daroval ho Xeně. Je ale možné, že místo sebe poslal prostředníka.
  • Když si Xena pohrává s myšlenkou přijmout Áreovu nabídku přivést kohokoliv zpět z mrtvých, navrhne mu jména Hector, Achilles a Agamemnon, protože jsou dávno mrtví. O pár epizod později, v díle "Beware Greeks Bearing Gifts" ale tito muži hrají důležitou roli v obléhání města Trója – i když se v epizodě neobjevují.

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je 76908, číslo ve scénáři je 108. Epizoda byla natáčena v září 1995.
  • Xena v tomto díle svůj chakram ani jednou nepoužila.
  • Kevin Smith v tomto díle nosil falešnou bradku. Nemohl se téměř pohnout, protože se bál, že by se mu mohla odlepit.
  • Kevin se v The Reckoning poprvé představil jako Áres, ale už předtím jsme měli možnost vidět ho v seriálu Herkules, kde se objevil jako Herkulův bratr Iphicles. Kromě Xeny i v Herkulovi nadále ztvárňoval boha války, ale postavu Iphicla neopustil. Ztvárnil tak dva bratry mocného poloboha.
  • Lucy Lawless se jenom směje: "Trochu jsem se bála, jak budou lidé vnímat takový podíl sado-maso momentů v této epizodě, když je Xena většinu času svázaná. Píší mi všichni možní blázni. Když nosíte kůži, dostáváte pak dopisy od právníků, soudců a dalších individuí, kteří po mně chtějí – a teď cituji – abych se po nich prošla ve svých vysokých kožených botách. Všichni si o mně myslí, že jsem nějaká domina. (směje se) Ale když jsem se přes tohle dostala, přijala jsem tuto výzvu jako herečka a užila si jí – a náš seriál přichází v každém ohledu s něčím novým."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika