Prometheus

Český překlad: Prométheus
Pořadí v seriálu: 108 (1. série, 8. díl)
Premiéra v USA: 6. listopadu 1995
Premiéra v ČR: 1996

Scénář: R. J. Stewart
Režie: Stephen L. Posey

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Kevin Sorbo (Herkules), Michael Hurst (Iolaos), John Freeman (Prométheus), Jodie Dorday (Io), Pau Norell (prodavač), Russell Gowers (Demephon), David Mitchell (hostinský), Sara Wiseman (mladá žena)

Synopse:

Když bohové zajmou Prométhea, lidstvo ztrácí dary, které jim dal – oheň a schopnost uzdravit se. Xena a Gabriela, společně s pomocí Herkula a Iolaa, musí Prométhea osvobodit z okovů – ale kdokoliv je jako první přesekne, zemře.

Hlášky:

Prodavač: (k Iolaovi) Zdravím tě. To tys měl zájem o tu Afroditinu mušli, že ano? (ke Gabriele) Raději bys ji měla koupit dřív, než ji získá on... pět dinárů.
Iolaus: Obávám se, že sis mě s někým spletl. Zajímá mě, jestli jsi viděl mého přítele. Je vysoký, má široká ramena, svalnaté ruce, je hodně šikovný...
Prodavač: Herkules. Neviděl jsem ho, ale mám tu kolébku, ve které ho chovali.

Herkules: Nikdy se nevzdáváš, viď?
Xena: Ne.
Herkules: Fajn, já taky ne.

Gabriela: Kdysi dávno měli všichni lidé čtyři nohy a dvě hlavy. Jednou bohové házeli dolů své blesky a každého rozdělili na dva. Každá polovina pak měla dvě nohy a jednu hlavu. Ale rozdělení v nich vyvolalo zoufalou touhu znovu se spojit, protože sdílely stejnou duši. Od té doby tráví všichni lidé život hledáním druhé poloviny své duše.

Disclaimer:

Iolaus byl zraněn během natáčení této epizody. Ale zelení muži z vajec budou žít ještě dlouho a blaze.

Detaily:

 • Xena má od této epizody vylepšený kostým. Meč začala nosit na zádech místo u pasu a chakram má pověšený na háčku, který má všitý do kostýmu – zbavila se tak svého pásku.
 • Efekt, který byl použitý na vytvoření rozdílné výšky mezi Prométheem a Xenou / Herkulem, se jmenuje perspektivní zkreslení a byl poprvé použit v předcházející epizodě "The Titans".
 • Když Xena visí na provaze, který uchytily za obřího ptáka, narazí při letu do skály, která se celá viditelně zatřese.
 • Xena mohla vzít Herkulovi meč velmi snadno, když držel obří kámen.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je 76910, číslo ve scénáři je 107. Epizoda byla natáčena v srpnu a září 1995.
 • Xena v tomto díle svůj chakram ani jednou nepoužila.
 • Prometheus je jediná epizoda Xeny, ve které se objevují Herkules s Iolaem dohromady. Iolaus se nám znovu ukáže již v epizodě 2x13 "The Quest", zatímco Herkules až v díle 5x12 "God Fearing Child". Xena s Gabrielou se společně objevily v seriálu Herkules také jen jednou, a to v epizodě 3x15 "Judgment Day".
 • Paul Norell, který v této epizodě hraje prodavače, se objevila v několika dílech Xeny. Pravidelně si zahrál i v Herkulovi roli Falafela, ale v obou seriálech ztvárňuje velice podobné postavy neodbytných prodavačů.
 • Michael Hurst si během natáčení souboje v této epizodě zlomil ruku, proto si na konci dílu povšimněte disclaimeru – je zde uvedeno, že byl Iolaos zraněn. Bohužel se tak stalo i Michaelovi na place. Právě proto má v seriálu Herkules od epizody 2x10 "Cast A Giant Shadow" obvázanou ruku a zavěšenou kolem ramene, což mu zůstalo na několik dílů.
 • Příběh, který Gabriela vypráví Iolaovi, je z Platónova filozofického díla s názvem "Symposium", ve kterém se vedou dialogy o lásce. Příběh, který vypráví řecký komediant Aristophanes, je pojatý jako vtip, ale stejně jako ve většině jeho vtipů, i zde je vážný podtext.
 • V řecké mytologii je Prométheus patronem lidstva, který ukradl oheň bohům a daroval ho právě lidem. Bohové ho potrestali tím, že Prométhea přikovali ke skále a každý den k němu přilétal sup, který mu vyklovával játra – ty mu každý den znovu dorostly a Prométheovo utrpení tak bylo nekonečné. Zachránil ho až Hérakles, který supa usmrtil. Jméno "Prometheus" znamená předvídavost, jeho bratr se jmenoval "Epimetheus", což znamená pohled do minulosti. Epimetheus byl manželem Pandory, která otevřela skříňku a vypustila tak do světa všechny strasti lidstva. Byl to právě Prométheus, kdo se snažil svého bratra varovat, ale ten ho neposlouchal.
 • Lucy Lawless vypráví: "Ti muži, co na konci epizody vylezli z vajec – ach, můj Bože! To byly snad nejhorší kostýmy vůbec, jak z filmů Eda Wooda... Zato Kevin Sorbo je skvělý, s ním je vždycky radost pracovat. Já kdybych hrála Herkula, snažila bych se zvýraznit jeho lidskou část víc než tu božskou, protože je skutečně zajímavější."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika