Death in Chains

Český překlad: Smrt v řetězech
Pořadí v seriálu: 109 (1. série, 9. díl)
Premiéra v USA: 13. listopadu 1995
Premiéra v ČR: 1996

Námět: Adam Armus a Nora Kay Foster
Scénář: Babs Greyhosky, Adam Armus a Nora Kay Foster
Režie: Charles Siebert

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Ray Henwood (Sisyphus), Kate Hodge (Celesta), Kieren Hutchison (Talus), Erik Thomson (Hades), Leslie Wing (Karis), Chris Graham (Toxeus), Gordon Hatfield (Seerus)

Synopse:

Xena musí osvobodit sestru boha podsvětí Háda – Celestu, Smrt samotnou. Tu zajal král Sisyphus, aby si tak prodloužil svůj život. Spoutáním Smrti však způsobí, že lidé trpící smrtelnými zraněními nemohou zemřít a jejich utrpení se prodlužuje. Mezitím se Gabriela setkává s mladým mužem, který má sice dobré srdce, ale skrývá smutné tajemství..

Hlášky:

Xena: Neměl by sis někde hledat hrobeček?
Toxeus: Dej mi ještě chvíli.

Toxeus: Chceš se ke mně přidat?
Xena: Probodni mě a jsem tvá.

Bojovník: Zemři, Xeno!
Xena: Dnes ještě ne!

Disclaimer:

Žádné krysy o velikosti obřího koktailu nebyly zraněny během natáčení této epizody.

Detaily:

  • Gabrielin kostým se od této epizody změnil. Její venkovský oděv je nahrazen hnědou halenkou a kratší sukní, které nosí až do konce 1. série. Tato náhlá změna však souvisí s dějem epizody "Hooves & Harlots", která by tak tuto epizodu měla předcházet a ne jít až po ní – díly tedy byly seřazeny a odvysílány špatně. Halenka je však pouze v této epizodě odlišná oproti ostatním – modré lemování je daleko širší a výraznější než na klasické halence druhé poloviny 1. série. Gabriela má v Death in Chains i náhrdelník, který dostane až v následující epizodě – ale i ten poté v dalších dílech nenosí.
  • Toxeus se zdá nepřemožitelný a pohybuje se po světě naprosto v pořádku, ačkoliv byl několikrát pobodán a spadla na něj větev. Měl by být v agónii jako ostatní lidé, kteří trpí smrtelným zraněním kvůli nepřítomnosti Smrti.
  • Na začátku epizody Celesta Sisyphovi říká, že jeho smrt je Diův trest. Ačkoliv má být Smrt přítomna posledním minutám života obyčejných lidí (i když ji nevidí), významným osobnostem se očividně zjevuje a vykonává i důležité rozkazy bohů.

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je 76903, číslo ve scénáři je 110. Epizoda byla natáčena v říjnu 1995.
  • Původní název epizody byl "Death is M.I.A." (Smrt byla ztracena při akci). Zkratka výrazu "missing in action" se používá hlavně v oblasti armády, kde se tento status uvádí u lidí ztracených během vykonávání své služby.
  • Ray Henwood (král Sisyphus) a Leslie Wing (královna Karis) si zahráli ty samé postavy v epizodě Herkula "Highway to Hades", která běžela jen 14 dní po "Death in Chains". Zápletky obou dílů jsou však naprosto odlišné.
  • V této epizodě se coby Hádes objevil herec Erik Thomson. Háda ztvárnil celkem ve čtyřech epizodách Xeny, ve čtyřech dílech Herkula a v jednom díle Mladého Herkula. Ačkoliv roli Háda v těchto seriálech hrálo více herců, Erik se fanouškům pamatuje nejlépe.
  • Babs Greyhosky byla jednou z původních producentek seriálu, která ale odešla po několika epizodách. Nahradil ji producent Steven L. Sears, který stojí za mnoha výbornými scénáři ke Xeně, a toto místo dostal právě díky Babs.
  • Mýtus o Sisyphovi: Sisyphus byl král Corinthu, známý pro svoji vychytralost, chamtivost a zákeřnost. Když zradil vládce bohů Dia a prozradil jednu z jeho milostných pletek, Zeus přikázal bohu podsvětí Hádovi, aby Sisypha přikoval v podsvětí. Právě tam ale Sisyphus oklamal Smrt (označován jako Thanatos) a svázal ho, díky čemuž nemohli lidé zemřít. Bůh války Áres byl rozzuřený z toho, že si během válek neužije žádnou legraci, protože lidé neumírají, a tak Thanata osvobodil. Sisyphův trest byl takový, že musel celou věčnost tlačit obrovský kámen do kopce, ten mu ale těsně před vrcholem spadl dolů a on tak musel kámen tlačit znovu a znovu.
  • Lucy Lawless nejvíce vzpomíná na zážitky z natáčení s krysami a směje se: "Myslela jsem si, že to budou roztomilé laboratorní myšky, jenže pak přivezly přepravky s těmahle krysama a já je nechala, aby je na mě vysypali. Měla jsem se v tom potrubí začít plazit po dně v okamžiku, kdy jsem ucítila, jak na mě dopadají. Ale celé to dno bylo plné slizu, takže jsem se nechtěla plazit. Proto jsem se o několik centimetrů nadzvedla a opřela se o lokty a prsty u nohou. Sklonila jsem hlavu a najednou na mě začaly padat krysy, režisér řval stop, stop, ale krysy mě celou pokryly – dostaly se mi i do výstřihu, bylo to tak nechutné! Bože, tolik smrděly a všude kadily. Byl to vážně mučivý zážitek! Každopádně se nad těmito zážitky povznesete a pak už se jim jenom smějete. Ale znepokojilo mě to víc, než jsem myslela. Nevím, co jsem si to vůbec myslela."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika