Hooves & Harlots

Český překlad: Kopyta a běhny
Pořadí v seriálu: 110 (1. série, 10. díl)
Premiéra v USA: 20. listopadu 1995
Premiéra v ČR: 1996

Scénář: Steven L. Sears
Režie: Jace Alexander

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Danielle Cormack (Ephiny), David Aston (Tyldus), Alison Bruce (Melosa), Mark Ferguson (Krykus), Rebekah Mercer (Terreis), Colin Moy (Phantes), Chris Bailey (Celano), John Watson (Arben), Aurora Philips (Magdelus), Tanya Dignan (Eponin), Andrew Kovacevich (Tor)

Synopse:

Když se Xena s Gabrielou potkají s Amazonkami, Gabriela se pokusí zachránit princeznu Amazonek Terreis před náletem šípů, ale neúspěšně. Amazonky se domnívají, že za útokem stojí kentauři, a zatímco se Gabriela stává amazonskou princeznou, Xena se snaží prokázat nevinu kentaurů. Válka mezi Amazonkami a kentaury je totiž na spadnutí.

Hlášky:

Xena: Vidíš na mně něco zajímavého?
Ephiny: Ano.
Xena: Řekneš co?
Ephiny: Ne.
Xena: Tak na mě přestaň zírat, nebo ti vypíchnu oči.

Ephiny: Pojď, hned.
Gabriela: Promiň, ale asi sis mě spletla se psem.
Ephiny: Šla bys prosím se mnou
Gabriela: To je lepší.

Eponin: Čas tančit, princezno.
Gabriela: Já jsem v tom vážně hrozná. Ne, ne, ne... mám obě nohy levé. Dokonce mě ani nenechali tančit na dožínkách, abych nepřivolala špatnou úrodu.

Disclaimer:

Žádní muži, kentauři ani Amazonky nebyli zraněni během natáčení této epizody.

Detaily:

 • Název epizody "Kopyta a běhny" odkazuje na kentaury a Amazonky, jak je řečeno během epizody.
 • Scénáristé chtěli zachovat Gabrielinu nevinnost, ale zároveň její postavu rozvinout. Proto se rozhodli dát jí jako zbraň bojovou hůl, aby se s její pomocí mohla bránit. Toto je jediná epizoda, ve které má Gabriela hůl s orlí hlavou, kterou jí věnovala Ephiny. V dalších epizodách má bojovou hůl bez této ozdoby a stává se tak její základní zbraní, a to až do epizody 4x16 The Way.
 • Gabriela jakožto princezna Amazonek vyzvala královnu Melosu na souboj a jako svého zástupce si vybrala Xenu. Když Xena souboj vyhrála, měla se tak automaticky stát královnou. Když o chvíli později přikluše Tyldus s ostatními kentaury, chce se setkat s královnou, ale vystoupí k němu Xena. Na konci epizody je však Melosa jako zázrakem znovu královnou.
 • Zbraň, kterou si Xena vybrala pro boj s královnou Melosou, se jmenuje chobos. Vychází z filipínského bojového umění "Escrima", ve kterém se bojuje s krátkými tyčemi. Scénárista Steven L. Sears, který velmi dobře ovládá bojová umění a Escrimu trénoval, vymyslel jméno chobos, protože nechtěl použít název zbraně, který by nekorespondoval s řeckou mytologií.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je 76911, číslo ve scénáři je 109. Epizoda byla natáčena v září 1995.
 • Xena v tomto díle svůj chakram ani jednou nepoužila.
 • Kmen Amazonek je strukturou založený na principu tzv. "irokézské konfederace" (uskupení šesti národů původních obyvatel Ameriky) – u Amazonek tak existuje několik různých kmenů, které vedou různé královny, ale všechny jsou propojeny pokrevním příbuzenstvím.
 • Ve Velké Británii měla tato epizoda běžet v sobotu 6. září 1997 na Channel 5. Ale týden předtím měla smrtelnou autonehodu princezna Diana, a pohřeb padl právě na tento den. Pravděpodobně díky podobnosti smrti princezny Amazonek v této epizodě, byl díl Hooves and Harlots prohozen s nadcházející epizodou The Black Wolf a dodatečně odvysílán další týden.
 • V tomto díle se poprvé setkáváme s Ephiny, kterou ztvárnila novozélandská herečka Danielle Cormack, a tuto postavu uvidíme ještě v osmi epizodách. Ephiny se objevila i ve dvou dílech seriálu Hercules: The Legendary Journeys.
 • Colin Moy (Phantes) se objevil jako Galantis v epizodě 5x08 Little Problems a také v roli Augusta v díle 5x20 Livia. V seriálu Hercules: The Legendary Journeys se objevil jako Jaris v epizodě 4x03 Regrets... I've Had a Few.
 • Alison Bruce (Melosa) se objevila jako Talia v díle 5x04 Animal Attraction a jako Kahina v díle 6x05 Legacy. Také si zahrála v šesti epizodách seriálu Mladý Herkules, shodou okolností rovněž Amazonku.
 • Andrew Kovacevich, který si zahrál malou roli Tora, zemřel 18. května 2002 ve věku 39 let. Spadl z přístřešku nad verandou u svého domu. Smutný konec měl se až moc shodoval se smrtí Kevina Smithe, představitele Área. Ten spadl v únoru 2002 z filmových kulis a po krátkém boji v nemocnici zemřel ve věku nedožitých 39 let... Andrew se ještě objevil v epizodách 4x04 In Sickness and in Hell, 4x11 Daughter of Pomira a 6x10 Old Ares Had a Farm. Rovněž si zahrál v několika epizodách Herkula a v jednom díle seriálu Mladý Herkules.
 • Danielle Cormack (Ephiny) prozradila: "Ephiny podle mě v sobě měla hodně závisti. Asi si připadala, jako kdyby víc dávala než brala. Určitě byla trochu sobecká, což se změnilo na konci "Hooves & Harlots". Moc nevěděla, jak svoji povahu ovládat, a když se rozdivočela, dostalo ji to do problému... Co se týče mě, já jsem si na place na všechno zvykla tak rychle, že jsem úplně zapomněla na kamery, jenom jsem všechno vstřebávala! Ale mít na hlavě amazonskou masku pro mě byla noční můra, zvláště během bojových scén, protože jsem v ní skoro nic neviděla."
 • A jak viděla natáčení Lucy Lawless: "Hooves & Harlots byla velká legrace hlavně díky Alison Bruce, která hrála královnu Melosu. Je to charismatická herečka a krásná ženská... A také jsme se leccos dozvěděli o válečných vozech a sestavili jsme poměrně velký stroj. Ta scéna, ve které jedeme na vozech do bitvy, trvá asi dvě minuty, namísto těch osmi hodin, které jsme strávili projížděním zatuchlé vody! Někdy byly vozy přivázány k náklaďákům, ale někdy se k nim museli alespoň postavit koně, aby to vypadalo trochu reálně. A jelikož nás táhli kentauři a ten den jsme zrovna moc kentaurů na place neměli, museli jsme to nějak zamaskovat, ale vypadá to dobře."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika