The Black Wolf

Český překlad: Černý vlk
Pořadí v seriálu: 111 (1. série, 11. díl)
Premiéra v USA: 8. ledna 1996
Premiéra v ČR: 1997

Scénář: Alan Jay Glueckman
Režie: Mario Di Leo

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Robert Trebor (Salmoneus), Kevin J. Wilson (Xerxes), Nigel Harbrow (Koulos), Emma Turner (Flora), Ian Hughes (Diomedes), Maggie Tarver (Hermia), Ross Duncan (Parnassus)

Synopse:

Vesnici trápí velkými daněmi král Xerxes, a proto se na scéně objeví odbojník s krycím jménem "Černý vlk", aby vesničanům vrátil jejich peníze. Xerxes proto jeho stoupence uvrhne do žaláře. Když do vesnice dorazí Xena, setká se se svoji známou, jejíž dcera Flora se také nachází ve vězení. Xena se rozhodne dívku zachránit, a tak uzavře s Xerxem dohodu, podle které mu najde a vydá pravého Černého vlka.

Hlášky:

Koulos: Stráže!
Xena: Neobtěžuj ty drahoušky, právě usnuli.

Flora: Věřil bys, že mě Xena naučila zacházet s mečem a zároveň vyšívat?
Diomedes: Ty vyšíváš?
Xena: Já umím ledacos.

Salmoneus: Ty boty… ta kůže… ty nohy… Xena!

Disclaimer:

Tato epizoda disclaimer nemá, je tak posledním dílem celého seriálu, ve kterém se na konci závěrečných titulků disclaimer nevykytuje.

Detaily:

  • Xena v tomto díle poprvé řekne svoji klasickou větu "I have many skills." (Já umím ledacos.)
  • V předchozí epizodě Hooves & Harlots dostala Gabriela hůl, na níž byla jako ozdoba orlí hlava. Od toho dílu však má hůl bez tohoto symbolu a navíc nosí nový kostým, odlišný od toho, který získala u Amazonek.

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je 76912, číslo ve scénáři je 112. Epizoda byla natáčena v říjnu 1995.
  • Chakram v akci: 1x – Xena ho použila, aby zachránila Floru před popravou a zároveň osvobodila vězně.
  • Gabriela se chce dostat za Xenou do vězení, a tak hodí po strážném rajče. Rajčata, pocházející z Ameriky, ale starověcí Řekové neznali.
  • V této epizodě se poprvé objevuje Robert Trebor jako Salmoneus. Tato postava se ještě objeví v dílech 1x21 The Greater Good a 2x11 Here She Comes… Miss Amphipolis. V seriálu Herkules se Salmoneus objevoval daleko častěji, můžete ho vidět téměř v každé řadě, a právě v první řadě byla jeho postava představena a poprvé se setkal s tehdy ještě zlou Xenou.
  • Černý vlk (The Black Wolf) je jméno vůdce rebelů a zároveň odkaz na film The Court Jester s Danny Kayem, kde je vůdce odpůrců pojmenován jako Černá liška (Black Fox).
  • V epizodě je také jasně vidět narážka na film Spartacus. Když Xerxovi muži vyzvou vesničany, aby vydali Černého vlka, jeden po jednom se přiznává k tomu, že právě on je Černý vlk. Ve filmu Spartacus Římané obklíčí skupinu otroků a chtějí, aby se jim Spartacus sám vydal. Místo toho se postupně každý muž postupně postaví a prohlásí památnou větu: "Já jsem Spartakus."
  • Xerxovi strážní hrají hru "kámen, nůžky, papír", kterou nazývají "kámen, pergamen, dýka". Tato hra se z hry pro děti stala masovou záležitostí, na jejímž základě se často volí mezi několika možnostmi. Ve Francii a USA se hře říká Rochambeau, v Japonsku Janken a v Koreji Gawi Bawi Bo. Hraje se v mnoha státech po staletí.
  • Lucy Lawless popisuje průběh natáčení: "Byla to dobře vypadající epizoda, ale náročná na natočení… Pamatuji se, jak jsem byla potopená ve vodní nádrži, kde byla teplá voda – což si vůbec nestěžuji. Vždycky vypadá dobře, když jste mokří – je to hodně nepohodlné, ale vypadá to skvěle! … A co se týče Roberta Trebora, on má dobré srdce, ale občas dokáže být nemravný chlapec."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika