Beware Greeks Bearing Gifts

Český překlad: Střez se Řeků, když přinášejí dary
Pořadí v seriálu: 112 (1. série, 12. díl)
Premiéra v USA: 15. ledna 1996
Premiéra v ČR: 1997

Námět: Roy Thomas a Janis Hendler
Scénář: Adam Armus a Nora Kay Foster
Režie: T. J. Scott

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Galyn Goerg (Helena), Scott Garrison (Perdicus), Cameron Rhodes (Deiphobus), Warren Carl (Paris), Ken Blackburn (král Menelaus), Adrian Keeling (Miltiades), Aidan MacBride Stewart (řecký voják), John Manning (řecký zvěd)

Synopse:

Xenu žádá o pomoc Helena Trójská, nejkrásnější žena světa, kvůli které se rozpoutala válka mezi Trójany a Sparťany. Když se Xena s Gabrielou dostanou do Tróje, Gabriela zde potkává muže, kterého si kdysi měla brát. Po prohrané bitvě Sparťané nechávají v Tróji dar v podobě velkého koně, ale Xena ví, že za vším je lest.

Hlášky:

Helena: Ale kam půjdu? Co mám dělat?
Xena: A co bys chtěla dělat?
Helena: Nevím. Na to se mě nikdo předtím nezeptal.

Helena: Neuvědomuješ si, co jsi udělal?! Zabil jsi vlastního bratra! Zničil jsi Tróju! A proč? Kvůli ženě, která tebou pohrdá!
Deiphobus: Na tom nezáleží.

Gabriela: Nechceš se vrátit pro toho koně? Bude z něj sběratelská rarita.
Xena: Jen, když ho potáhneš.
Gabriela: Tak ne.

Disclaimer:

Žádní obří bambusoví koně v polynéském stylu nebyli zraněni během natáčení této epizody. Přesto mnoho proutěných židlí položilo svůj život.

Detaily:

 • Při útoku na Tróju zlomí řecký voják Gabriele hůl. Když Gabriela vylézá ven z koně, aby uprchla z města, má hůl naprosto neporušenou.
 • Perdica v této epizodě hraje jiný herec – Scott Garrison. V prvním díle seriálu Sins of the Past jej ztvárnil Anton Bentley. Perdicus se objeví ještě v jedné epizodě, a to v 2x05 Return of Callisto.
 • Sparťané v tomto díle mají jihoamerický akcent. Ačkoliv z historického pohledu je to chyba, ztvárnění Sparťanů s jihoamerickým přízvukem je dlouholetá tradice v amerických předělávkách řeckých her, stalo se z toho nepsané pravidlo.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je 76914, číslo ve scénáři je 114. Epizoda byla natáčena v listopadu 1995.
 • Chakram v akci: 2x – poprvé jej Xena použila k zabití řeckého vojáka, aby se s Gabrielou dostaly do Tróje. Podruhé chakram použila k omráčení řeckého strážného, který hlídal před bránou.
 • Název epizody odkazuje na anglické rčení "Beware Greeks bearing gifts". Toto sousloví vychází z Vergiliova díla Aeneis, ve které kněz Laocoön pronese: "Timeo Danaos et dona ferentes", což znamená "Bojím se Řeků, i když přinášejí dary.". V epizodě obdobu této věty pronese Xena.
 • Trójský kůň použitý v tomto díle je vyroben z bambusu, ale tato rostlina není původem z Evropy ani Turecka, kde se Trója nacházela.
 • Když si Xena v epizodě The Reckoning pohrává s myšlenkou přijmout Áreovu nabídku přivést kohokoliv zpět z mrtvých, navrhne mu jména Hector, Achilles a Agamemnon, protože jsou dávno mrtví. V tomto díle ale tito muži hrají důležitou roli v obléhání města Trója – i když se v epizodě neobjevují.
 • Maggie Hickerson, koordinátorka scénářů, vzpomíná na casting Galyn Gorg, představitelky Heleny: "Obvykle nevidíme lidi, kteří se ucházejí o roli, protože casting obvykle neprobíhá v našich kancelářích. Výjimkou byl případ, kdy se hledala herečka pro Helenu Trójskou. Asistent scénáristy a já jsme byli nakloněni ženě, která tu roli dostala. On s ní totiž předtím spolupracoval na seriálu M.A.N.T.I.S., a tak byla jediná, která s námi mluvila. Ostatní ženy se hodně soustředily na každou větu, kterou měly pronést, ale Galyn byla uvolněná a přátelská. Všechny ty ženy byly atraktivní, takže co se týče vzhledu, vyhovovaly všechny. Ale ona byla nejvíc uvolněná a sebejistá, a tak tu roli dostala."
 • Seriálu je často vytýkáno, že se nedrží historických souvislostí. U tohoto dílu by kritici zaplakali. Xena nejenže ovlivnila průběh Trójské války, ale také se v dalších epizodách setkala s Cézarem, Antoniem i Kleopatrou. Uvádí se, že Trójská válka proběhla v letech 1194 – 1184 př. n. l. a zmiňovaná trojice se pohybovala v letech 100 – 30 př. n. l. Xena tak žila více než tisíc let, což je minimálně obdivuhodné.
 • Jak je již uvedeno, říká se, že Trójská válka skončila v roce 1184 před naším letopočtem. Poteidaia (rodné město Gabriely) byla ale objevena v roce 609 př. n. l. a Amphipolis (Xenino rodné město) až roku 437 př. n. l.
 • Lucy Lawless vypráví: "Scott Garrison hrál Perdica. Nikdy předtím jsme neměli herce z USA, který by tak zapadnul. Je to okouzlující a upřímný muž, který má velký talent… Od této epizody se mi začaly zhoršovat záda. Opravdu mě bolely. A ten souboj v poslední den natáčení byl vážně náročný. Nikomu jsem to ale neřekla, jen jsem pořád opakovala "trošku mě bolí záda, jenom trochu," ale nic jsem s tím nedělala. V několika dalších epizodách to bylo už jen horší a horší. Jednoduše jsem trénovala až moc. V posilovně jsem byla hodinu a půl, další půlhodinu jsem jela domů a 45 minut mi trvalo umýt se – byla to noční můra. Ale pořád jsem si říkala, že to celé musím dělat, protože jsem nikdy neměla dobrou fyzičku a nikdy jsem souboje netrénovala."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika