Athens City Academy of the Performing Bards

Český překlad: Athénská městská akademie pro pěvce
Pořadí v seriálu: 113 (1. série, 13. díl)
Premiéra v USA: 22. ledna 1996
Premiéra v ČR: 1997

Scénář: R. J. Stewart a Steven L. Sears
Režie: Doug Ibold

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Dean O'Gorman (Orion / Homér), Grahame Moore (Polonius), Patrick Brunton (Stallonus), Joseph Manning (Euripedes), Andrew Thurtell (Twickenham), Lori Dungey (Kellos), Alan De Malmanche (Docenius), David Weatherley (Gastacius), Bernard Moody (opilec)

Synopse:

Gabriela chce vstoupit do Athénské městské akademie pro pěvce, ale sama zjišťuje, že všechno není přesně tak, jak si představovala. Zatímco vypráví historky ze společného života s Xenou, pomáhá ctižádostivému pěvci Orionovi probudit v sobě nefalšovaný vypravěčský talent.

Hlášky:

Xena: Jak dlouho budeš pryč?
Gabriela: Možná čtyři nebo pět let… možná i méně, pokud… pokud budu pilně studovat. Stěží si všimneš, že jsem pryč.
Xena: I kdybych kolem sebe měla celou armádu, všimla bych si, že jsi pryč.

Euripides: Rytmus tvých slov zmátl zpustošený vzhled mé toužebné duše.
Gabriela: Cože?
Euripides: Moc se mi to líbilo.

Gabriela: Vím, že to bude znít hloupě… ale uvědomila jsem si, že zatímco oni o dobrodružstvích vyprávějí, my je prožíváme.
Xena: Je fajn, že jsi zpátky.

Disclaimer:

Tvůrci by rádi vzdali hold Stanleymu Kubrickovi, Kirku Douglasovi a všem, kteří spolupracovali na filmové klasice Spartacus. Dodatečné díky patří Steveovi Reevesovi.

Detaily:

 • Athens City Academy of the Performing Bards je první epizodou, ve které se postava Xeny vyskytuje opravdu minimálně. Navíc je to první "clip show" celého seriálu, tzn. že je to epizoda, která se skládá převážně ze záběrů použitých v předcházejících dílech.
 • Tato epizoda byla vysílána paralelně s druhou sérií seriálu Hercules: The Legendary Journeys. Gabriela nemohla znát Olympijské hry, protože je vymyslel Herkules v epizodě 2x16 "Let the Games Begin", která se vysílala až tři týdny po Athens City Academy of the Performing Bards.
 • Když Stallonus spadne ze své palandy, je jasně vidět, že přistál na matraci pro kaskadéry.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je 76916, číslo ve scénáři je 111. Epizoda byla natáčena v září a říjnu 1995.
 • Xena v tomto díle svůj chakram ani jednou nepoužila.
 • Klipy použité v tomto díle jsou z následujících epizod: Xena v akci (The Path Not Taken), souhrn z dílů (The Reckoning, Sins of the Past a Death in Chains), Xena svádí Iolaa (The Warrior Princess – epizoda z Herkula), Xena zachraňuje dítě, prochází uličkou a zabíjí Darpha (The Gauntlet – epizoda z Herkula), souhrn vztahu Gabriely a Iolaa (Prometheus), krátký souhrn (Cradle of Hope), Gabriela se setkává s Xenou (Sins of the Past), Gabriela v poslední scéně (Chariots of War), závěrečná scéna (Dreamworker).
 • Poděkování v disclaimeru poukazuje na to, že v epizodě byly použity scény z filmů "Spartacus" (Spartakus) a "Hercules Unchained" (Nespoutaný Herkules).
 • Název epizody je odkaz na newyorkskou Střední školu muzických umění, která existovala od roku 1948 do roku 1984. O té vypráví dvěma Oscary ověnčený hudební film "Fame" (Sláva) z roku 1980.
 • Stallonus je narážka na herce jménem Sylvester Stallone, který je známý svými rolemi ve filmech Rocky a Rambo.
 • Dramatik Euripides byl ve své době velice úspěšným a novátorským člověkem. Žil v Athénách za doby známého politika Pericla a byl obviněn z kažení lidí jeho zobrazováním hodných žen, které se vždy změnily v nelítostné a nemorální mrchy. Je známý svými hrami "The Bacchae", "Clytemnestra" a "Medea".
 • Homér, nejznámější básník antického Řecka, vyprávěl příběhy o obléhání města Trója v jeho eposu Ilias a o putování krále Odyssea do své rodné domoviny Ithaky v eposu Odyssea. Byl známý jako "slepý pěvec", protože se o něm říkalo, že je skutečně slepý. V této epizodě Xeny je slepotu trochu upravili a zdůvodnili ji tím, že Homér nejlépe vypráví příběhy, když má zavřené oči.
 • Dean O'Gorman (Orion) na londýnském conu v září roku 2000 uvedl, že herci vůbec nevěděli o záměru tvůrců použít do epizody ukázky ze starých filmů ("Spartacus" a "Hercules Unchained", viz. výše). Věděli jen o tom, že budou použity záběry z předchozích dílů seriálu.
 • Maggie Hickerson, koordinátorka scénářů, k této epizodě řekla: "Když mi Steve Sears dal scénář k tomuto dílu, ten koktající básník měl původně jméno Twickenham – já jsem vyprskla smíchy, protože tak se jmenuje mé rodné město. Když jsme se totiž se Stevem poprvé potkali, povídali jsme si a já mu řekla, že jsem se narodila ve městě jménem Twickenham. On mi odvětil, že se mu to jméno líbí, hezky zní, a že ho jednou použije do nějakého scénáře."
 • Bardi nebo-li pěvci, básníci a studenti byli tímto jménem oslovováni v keltských zemích (zejména v Irsku, Skotsku, Walesu a Cornwallu). Profesionální recitátoři poezie byli ve starověkém Řecku nazýváni rapsódi.
 • Lucy Lawless zákulisí epizody shrnula takto: "Tohle byla epizoda Reneé a podle mě odvedla skvělou práci. Skvěle jsem si to užila. Navíc ti mladí kluci byli vážně legrační. A i když to byla clip show, byla zábavná."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika