Warrior...Priestess...Tramp

Český překlad: Bojovnice...kněžka...tulačka
Pořadí v seriálu: 309 (3. série, 9. díl)
Premiéra v USA: 12. ledna 1998
Premiéra v ČR: 12. prosince 1998

Scénář: Adam Armus & Nora Kay Foster
Režie: Robert Ginty

Hrají:

Lucy Lawless (Xena/Meg/Leah), Renee O'Connor (Gabriela), Ted Raimi (Joxer), Macgregor Cameron (Balius), Jodie Dorday (poběhlice), Matty J. Ruys (Dexon), Megan Nicol (Hestiina panna)

Synopse:

Gabriela objeví další Xeninu dvojnici, kterou je tentokrát panenská kněžka jménem Leah. Společně s Xenou a Joxerem se snaží zjistit, kdo se chce Leah zbavit a kdo využívá další Xenino dvojče Meg, která byla dosazena do funkce kněžky místo Leah.

Hlášky:

Leah: (modlí se k Hestii) Jak mohu předat tvoji moudrost těmto ženám pochybné pověsti, které tak jasně zanedbávají čistotu svých těl.
Gabriela: Tehdy jsem byla vdaná!
Leah: Jistě, každý máme nějakou výmluvu, že?

Chrámová stráž: (ke Gabriele) Jenom panny.
Gabrielle: Mám to snad napsáno na čele?

Leah: Víš, cudný život není až tak zlý. Jednou si na to zvykneš. Jednoduše musíš následovat Hestiina pravidla. Pravidlo první - poznat sám sebe. Pravidlo druhé - cokoliv, co...
Gabriela: Věř mi. Pokud bych měla zbytek života strávit bez partnera, poznání sebe samé by nebyl problém.

Disclaimer:

I přes další Xeninu dvojnici nebyl genofond narušen během natáčení této epizody.

Detaily:

  • Hned po znělce jde Gabriela za Xenou, aby jí ukázala Leah. Xena Gabriele vysvětluje, že nestihla dorazit do města, protože narazila na bojovníka jménem Zagreus, který se snažil sestavit novou armádu. Toto je odkaz na epizodu 2x15 A Day In The Life, ve které Xena lstí poštvala obra na Zagreovu armádu, kterou zcela zničil.
  • Když jsme naposledy viděli Meg (epizoda 2x06 Warrior…Princess…Tramp), pracovala u krále Liase jako kuchařka. Co se stalo, že je z ní najednou majitelka nevěstince?
  • Postava Leah vznikla ze zábavné postavy postavy jménem The Church Lady. Tuto dámu představoval komik Dana Carvey v rámci americké televizní show Saturday Night Live v letech 1986 – 1992. The Church Lady byla podrážděná, úhledná a pobožná paní, která vedla rozhovory se známými osobnostmi a snažila se z nich dostat jejich hříchy.
  • Starověký hestiánský jazyk, kterým Leah v této epizodě promlouvá, je ve skutečnosti řečtina.
  • Leah je třetí a zároveň poslední Xenina dvojnice. V předchozím díle 3x08 The King Of Assassins se hlavní zápletka točila také kolem dvojníka, a to Joxerova bratra Jetta.

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je V0402, číslo ve scénáři je 301. Epizoda byla natáčena v květnu a červnu 1997.
  • Xena v tomto díle svůj chakram ani jednou nepoužila.
  • V této epizodě Xena zabila bojovníka tím, že mu zabodla dva meče do hrudi. "Nová" Xena má tak k této epizodě skóre zabitých bytostí 80. Gabrielino skóre zůstává na čísle 1.
  • Ve scéně, kdy je Joxer ve vězení, snaží se komunikovat se strážným. I když se jeho historka o Thalidopovi zdá bezvýznamná, Joxer se tak stal zakladatelem teorie "šesti stupňů odloučení." Tato teorie předpokládá, že každý člověk je spojený s každým člověkem prostřednictvím řetězce maximálně šesti sobě navzájem známých lidí. Jeden stupeň odloučení se definuje jako jeden známý, který člověka odděluje od dalšího. Základy teorie o sociálních sítích položil ve 30. letech 20. století maďarský spisovatel Frigyes Karinthy. V současné době je tato teorie spjata s Kevinem Baconem, podle níž je každá celebrita spojena s tímto hercem právě v šesti a méně krocích. Například představitelka Xeny Lucy Lawless je na stupni číslo 2 – účinkovala totiž ve filmu Spider-Man s Octavií Spencer (krok 1), Octavia Spencer se objevila ve filmu Beauty Shop s Kevinem Baconem (krok 2). Více informací najdete na této stránce.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika