The Quill Is Mightier...

Český překlad: Brk je mocnější než...
Pořadí v seriálu: 310 (3. série, 10. díl)
Premiéra v USA: 19. ledna 1998
Premiéra v ČR: 16. ledna 1999

Scénář: Hilary J. Bader
Režie: Andrew Merrifield

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Ted Raimi (Joxer), Alexandra Tydings (Afrodita), Kevin Smith (Áres), Alison Wall (Minya), John McKee (Scaberus), Paul Norell (podobní obchodník), Lawrence Makoare (vůdce barbarů), Stephen Hall (Thelonius), Ranald Hendriks (Munk), Alvin Fitisemanu (hostinský)

Synopse:

Afrodita žárlí na Xeninu popularitu, a tak ji Áres přesvědčí, aby začarovala Gabrielin svitek. Cokoliv, co se na svitek zapíše, se stane skutečností. Když ale Xena najednou zmizí a v údolí se objeví armáda, musí Xena spojit síly se zamilovaným Joxerem, bláznivou Minyou i Áreem a Afroditou, kteří díky svitku přišli o své božství.

Hlášky:

Minya: Kdo je ten fešák, ten piskoř a ta peroxidová blondýna?
Gabriela: Tohle je Áres, Afrodita a Joxer.
Minya: Cože? Áres, bůh války! A Afrodita! Ty jsi bohyně lásky! A Joxer... promiň, o tobě jsem nikdy neslyšela.

Ares: Začínali jsme se sbližovat, co?
Gabriela: Jo, to ano.
Áres: To bych nerad.
Gabriela: Přesně tak.

Joxer: Počkat. Necítíte něco?
Afrodita: Dej mi pokoj, blbe!
Joxer: Ne. To je ryba!
Afrodita: Nevyznám se v hygieně smrtelníků!

Disclaimer:

Žádné nahé Gabriely nebyly zraněny během natáčení této epizody.

Detaily:

 • Když se Gabriela točí na své holi během boje s barbary, z hole se kouří. Jelikož se v této scéně pod holí nachází suchá tráva, měla by správně začít hořet. Obzvlášť proto, že hůl byla po souboji tak horká, že ji Joxer nemohl ani podržet.
 • Gabrielina ústa fungují jako kalamář. Několikrát naslinila konec brka a hned začala psát na svitek, aniž by brk namočila do inkoustu.
 • Zdá se, že Afrodita (a zřejmě už i Áres a Minya) vědí o Joxerových citech ke Gabriele. Jediný, kdo o jeho lásce neví, je očividně jen Gabriela.
 • Ve scéně, kdy Gabriela řeší, jak získat zpět svitek, zavelí: "Afrodito, Minyo, chci, abyste šly do města a zjistily, kam ten kupec šel. Áres a já vyrazíme tam, kde prší dináry, a porozhlédneme se po něm." Jak ale víme, dináry přece pršely ve městě.
 • V poslední scéně, když se Áres loučí s Gabrielou, ji Áres cvrnkne do nosu a zmizí. Představitel Área Kevin Smith na conu v Orlandu (květen 1999) uvedl, že na konci této scénky, která byla velice intenzivní mezi oběma postavami, měl Áres Gabrielu políbit. Jemu i Renee O'Connor však přišlo, že to do děje nezapadá a postavy by se takto nechovaly - proto si sami přidali ono cvrnknutí.
 • Xena se Afrodity ptá, jak přesně znělo kouzlo, kterým začarovala Gabrielin svitek. Afrodita ale při začarování svitku nic neřekla, jen mávla rukou.
 • Jelikož Gabriela na radu Xeny napsala na svitek pravdu, ten přišel o svoji kouzelnou moc. Jak tedy mohlo slovo "konec", což byl poslední zápis na svitku, něco změnit? Afrodita mohla jeho funkci ještě obnovit. Ale i přesto – právě bohyně lásky sama řekla, že když se svitek dopíše až na konec, nic se nezmění. Když ale budeme počítat s tím, že Afrodita moc svitku na konci epizody obnovila, po napsání slova "konec" by to znamenalo, že celý svět zanikl. Pak někdo musel celý svět vybudovat znovu...
 • Tváře dublérek Renee O'Connor můžeme vidět ve spoustu záběrech, ve kterých se objevují tři nahé Gabriely, tančící v pozadí.
 • Nahé Gabriely mají intimní partie zakryty látkou tělové barvy, což je vidět ve scénách v jeskyni.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je V0408, číslo ve scénáři je 309. Epizoda byla natáčena v říjnu a listopadu 1997.
 • Xena v tomto díle svůj chakram ani jednou nepoužila. Místo chakramu však po nepřátelích hodila úhoře, který chakram připomínal.
 • Název epizody "The Quill Is Mightier..." (Brk je mocnější než...) je slovní hříčka na rčení "pero je mocnější než meč", které v 19. století vymyslel anglický romanopisec Edward Bulwer-Lytton.
 • V tomto dílu se objevuje Paul Norell, který si zahrál podomního prodejce. Paul má jakýsi "monopol" na tyto postavy, protože běžně v Xeně i Herkulovi hraje obchodníky, kteří se pokaždé snaží hrdinům něco vnutit ke koupi (za všechny jmenujme jeho nejznámější postavu jménem Falafel).
 • Kevin Smith (Áres) často na setkáních s fanoušky říkával, že právě tato epizoda je jedna z jeho nejoblíbenějších.
 • Busta Afrodity, kterou vidíme v jejím chrámu, se předtím objevila v epizodě Herkula 3x03 Love Takes A Holiday – pro Afroditu ji zde vyrobil Héfaistos jako výraz jeho lásky.
 • Díky třem nahým Gabrielám je to po dílech 3x08 The King Of Assassins a 3x09 Warrior...Priestess...Tramp již třetí epizoda, ve které se děj točí kolem dvojníků.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika