Maternal Instincts

Český překlad: Mateřské instinkty
Pořadí v seriálu: 315 (3. série, 15. díl)
Premiéra v USA: 26. ledna 1998
Premiéra v ČR: 3. ledna 1999

Scénář: Chris Manheim
Režie: Mark Beesley

Hrají:

Hrají: Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Callisto (Hudson Leick), Amy Morrison (Naděje/Fayla), David Taylor (Solan), Ephiny (Danielle Cormack), Jeff Boyd (Kaleipus), Reece Rocewyk (Xenan), Chad Bennett (strážný), Phil Adams (kentaur)

Synopse:

V Gabriele se probudí mateřské instinkty, když se znovu setkává se svoji dcerou Nadějí. Jenže netuší, že právě Naděje osvobodila bohyni Callisto z lávové rokliny, aby s její pomocí zavraždila Xenina syna Solana a navždy tak zničila přátelství Xeny a Gabriely.

Hlášky:

Callisto: (ke Xeně) Všechny ty roky jsem se tě snažila zničit. S myšlenkou toho, že když ti způsobím tu samou bolest, kterou jsi způsobila ty mě, ulehčí se mi a život půjde dál. A teď jsem to udělala… a nic se nezměnilo. Necítím se lépe. Jen prázdně.

Callisto: (k Naději) Dítě. Vždy jsem chtěla dítě.

Gabriela: Xeno…
Xena: Ne. Tys mi lhala. Věřila jsem ti a tys mi lhala. A teď je Solan mrtvý. Můj syn je mrtvý. Kvůli tobě.
Gabriela: Miluji tě, Xeno.
Xena: (beze slov se otáčí a odchází pryč)

Disclaimer:

Vztah Xeny a Gabriely byl zničen během natáčení této epizody.

Detaily:

 • Když Naděje vhodila míč do propasti, osvobodila z ní pouze Callisto, ale co se stalo s Velascou? Callisto i Velascu Xena uvěznila v epizodě 2x14 A Necessary Evil, proto by měla být také osvobozená. Jediná zmínka je v epizodě 6x13 You Are There, kde Cháron uvedl, že Xena zabila Velascu a proto k němu přišla do podsvětí. Proto nemohla být opravdovým bohem. Když ve výše uvedené epizodě Velasca pozřela ambrózii, byla velmi vážně zraněná, možná proto se nestala "řádným" bohem.
 • Callisto a Velasca na konci dílu 2x14 spadly do lávové rokliny. Obě měly po požití ambrózie oční panenky zbarveny do běla. Když ale v této epizodě Naděje Callisto osvobodí, její oči jsou znovu přirozeně hnědé. Zřejmě je to krátkodobý vedlejší efekt pozření potravy bohů.
 • V části po úvodní znělce Ephiny povídá Gabriele o tom, že se k ní doneslo, "jak Xena pomohla Boadicee porazit Cézara". Gabriela na tuto poznámku odpovídá, že je to pravda. Je to odkaz na epizodu 3x04 The Deliverer a právě díky této větě víme, jak bitva dopadla – ve zmíněné epizodě jsme její výsledek totiž neviděli. Xena s Gabrielou tedy mohly v Británii zůstat a Cézara porazit, nebo se Cézar stáhl zpět do Říma po událostech u Dahakova chrámu.
 • Hlavice meče, který vlastní Ephiny, má na sobě kolečko s malým křížkem, což je symbol Venuše (jak bohyně, tak planety), ale v nejširším povědomí je to symbol ženy. Tento znak v seriálu můžeme mnohokrát vidět na mečích Amazonek.
 • Ve scéně, kdy se Naděje schovává za truhlou a Gabriela se postaví do bojové pozice se svojí holí, si můžete všimnout, že drží pokaždé hůl jinak. Když je na Gabrielu záběr zepředu, má zdviženou pravou ruku nad koncem hole. Když je na ni záběr zezadu, stejná ruka je však pod holí ve stejné rovině s druhou rukou.
 • Dřevěná ovečka, kterou Gabriela věnovala Naději, můžeme vidět na konci epizody 2x09 A Solstice Carol, kde ji Gabriela dostala od Xeny.
 • Xena pláče nad tělem svého mrtvého syna Solana. Během této scény můžete vidět, že i když má Solan zavřené oči, hýbou se mu, když ho Xena hladí po tváři.
 • Callisto je od dílu 2x14 A Necessary Evil bohyně, proč tedy zůstala uvězněná v jeskyni, zasypaná kamením? Může přece mizet podle své libosti, což nám v této epizodě několikrát ukázala.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je V0405, číslo ve scénáři je 104. Epizoda byla natáčena v květnu a červnu 1997.
 • Tato epizoda je velice významná – poprvé od epizody 2x14 A Necessary Evil se zde objevují postavy Callisto a Ephiny. Xenin syn Solan umírá, stejně tak i Gabrielina dcera Naděje. Epizoda Maternal Instincts byla fanoušky zvolena jako jedna z deseti nejlepších epizod Xeny vůbec. Důležitou a někdy opomíjenou zápletkou této epizody je Callistino dosažení tolik vytoužené pomsty po smrti Solana – uvědomila si, že i když Xeně způsobí bolest, sama nedojde klidu.
 • Gabriela podstrčí Naději jed ve flakónu, který je úplně stejný jako ten, ze kterého pije Hermia (která několikrát spáchá sebevraždu) v epizodě 3x02 Been There, Done That.
 • Callisto se znovu objevuje v dílu 3x21 Sacrifice, kde vylézá z prostoru mezi reálným a paralelním světem. Do něj ji dostal Herkules v epizodě 4x14 Armageddon Now, Part 2 seriálu Hercules: The Legendary Journeys.
 • Kentaura Kaleipa v této epizodě hraje herec Jeff Boyd. Kaleipus se však poprvé objevil v epizodě 2x01 Orphan Of War, kde ho ztělesnil Paul Gittins – a tento herec si jej kupodivu znovu zahrál v epizodě 4x09 Past Imperfect.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika