The Bitter Suite

Český překlad: Hořká suita
Pořadí v seriálu: 312 (3. série, 12. díl)
Premiéra v USA: 2. února 1998
Premiéra v ČR: 17. ledna 1999

Scénář: Steven L. Sears & Chris Manheim
Režie: Oley Sassone

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Hudson Leick (Callisto), Ted Raimi (Joxer), Kevin Smith (Áres), Danielle Cormack (Ephiny), Karl Urban (Julius Cézar), Marton Csokas (Khrafstar), Willa O'Neill (Lila), David Taylor (Solan), Daniel Sing (Ming T'ien)

Synopse:

Při pokusu zabít se navzájem se žalem zničené Xena a Gabriela probouzejí v podivném světem, zvaném Ilusie. Je to svět plný hudby a známých tváří, které provázejí obě hrdinky na cestě zlobou a bolestí, kterou jim způsobila smrt jejich dětí. Aby mohly žít dál, musí dosáhnout vzájemného odpuštění.

Hlášky:

Gabriela: Nejsi skutečná. Jsi jenom přelud.
Callisto: Jaký je v tom rozdíl? Hledáš tady pravdu. A pravda je, že nás obě stvořila Xena. Zformovala naše životy, změnila naše osudy… zabila naše rodiny.
Gabriela: Ne. Já zabila její. Solan zemřel kvůli mé dceři.
Callisto: To kvůli Xeně jsi měla dceru!

Gabriela: Jenom ty za to můžeš, viníka dobře znáš, ve svých mstivých plánech s ním počítáš!
Xena: To ty bys měla cítit vinu, život jsi vzala mému synovi a jeho krev je na tvých rukou!

Xena: Nikdy jsem nesnila, že nenávist nás od sebe vzdálí, že to, co bylo, už nebude.
Gabriela: Jak bych tě mohla nenávidět?
Xena: Jak ti jen mohl projít tak ošklivý zvrat, osude?
Gabriela: Jak bych tě mohla ranit?

Disclaimer:

Muzikálový žánr nedošel újmy během natáčení této epizody. Producenti upřímně doufají, že vás tato pobavila.

Detaily:

 • Když se Xena probudí v Ilusii zcela nahá, Callisto ji oblékne do béžové róby s modrým pláštěm a stříbrnými nátepníky. Když z ní pak Áres šaty "odsekne" svým mečem, nátepníky záhadně nemá.
 • Když skončí jejich putování po Iluzii, Xena s Gabrielou se objeví v moři. Xena má na sobě svůj klasický bojový kostým, ve kterém spadla do vody, zatímco Gabriela má také svůj obvyklý kostým – do vody ale spadla v bílém rouchu.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je V0409, číslo ve scénáři je 312. Epizoda byla natáčena v září a říjnu 1997.
 • Tato epizoda symbolicky uzavírá tzv. "Rozpor" (The Rift). Tento pojem často najdete na zahraničních fanouškovských stránkách – právě fanoušci takto označili průběh zničení vztahu Xeny a Gabriely, ke kterému začalo docházet po událostech v epizodě 3x04 The Deliverer.
 • Další termín, který zahraniční fanoušci často používají, je tzv. "Gabrielino táhnutí" (Gab drag). Označuje se tak scéna, kdy Xena táhne Gabrielu za koněm – mnozí fanoušci tento moment těžce nesli, a proto je tato důležitá chvíle takto označována. Muž, který dělal v této scéně kaskadéra za Renee O'Connor, se jmenuje Robert Lee.
 • Malý bílý psík, který pobíhá kolem Xeny v Ilusii, se objevil i v epizodě Herkula 4x12 Men In Pink, která byla v USA premiérově odvysílána ten samý týden.
 • Lucy v pauze během natáčení 2. a 3. série Xeny účinkovala v muzikálu pomáda na Broadwayi. Zde si vyzkoušela zpívat a zároveň se potkala se zajímavými lidmi, kteří souhlasili na The Bitter Suite spolupracovat.
 • V této epizodě své pasáže nazpívali Lucy Lawless, Kevin Smith a Willa O'Neill. Hlas Renee O'Connor v písních nezazněl, byla přezpívána zpěvačkou jménem Susan Wood, která také nahradila hlas Renee v dalším muzikálu – v dílu 5x10 Lyre, Lyre, Hearts On Fire. Hudson Leick v The Bitter Suite "odzpívala" americká herečka a zpěvačka Michelle Nicastro.
 • Inspirace pro epizodu The Bitter Suite můžeme hledat v tarotových kartách a také v příběhu Alenka v říši divů.
 • V dřívější verzi scénáře se Xena snažila donutit Argo, aby Gabrielu za sebou táhla. Argo se ale vzpouzela, a tak byla Xena donucena osedlat si jiného koně, který Gabrielu za sebou táhl.
 • V momentě, kdy Gabrielu vtáhne Dahak, objeví se před Xenou Áres a snaží se jí rozmluvit Gabrielinu záchranu. Xena ho ale přeskočí a míří za Gabrielou. Tato scéna ale byla z epizody nakonec vystřižena.
 • Když se Renee O'Connor na tento díl podívala, sama se vyděsila scény pod vodou. Vyděsilo ji totiž, že vypadá, jakoby byla skutečně mrtvá.
 • Epizoda The Bitter Suite byla fanoušky zvolena jako jedna z deseti nejlepších epizod Xeny vůbec.
 • Kostymérka Ngila Dickson přinesla zajímavou informaci: "Xena v The Bitter Suide tancuje s Áreem tango. Původně na sobě měla mít bojový kostým, ale já věděla, že by se k této scéně nehodil. Na poslední chvíli jsme vytvořili kostým, který měl symbolizovat Smrt. Xena ho má na sobě pouze v této scéně s tangem a pro mě to byl vrchol této epizody – i přesto, že to bylo tak narychlo, se náš záměr vydařil."
 • Steven L. Sears, výkonný producent a scénárista, v jednom z rozhovorů uvedl, že Xenin syn Solan vytvořil Ilusii. Když byl dotázán, kde vzal Solan moc k vytvoření tohoto světa, Steven odpověděl: "Jedna z těch tajemných odpovědí: Byla to jeho láska ke Xeně. Jeho poznání, že láska mezi Xenou a Gabrielou si zasloužila ještě jednu šanci. A tu jim dal."
 • Steven L. Sears se k této epizodě dále vyjádřil: "Nejlepší věc na téhle epizodě je ta, že nevznikla jen proto, abychom zvýšila sledovanost. Lidé byli překvapeni, jaký byl skutečný záměr celého muzikálu. Skvěle nám posloužil pro náš příběh. A to, že je tento díl muzikál – no, o to lépe."
 • Steven pokračoval: "Příběh sám o sobě prošel několika různými verzemi. Když máte dvě postavy, které se od sebe tolik oddálily, buďto se k sobě už nikdy nevrátí, nebo musí udělat obrovský skok ještě dřív, než se zodpovědí jejich životní otázky – a tohle byl ten obrovský skok. Příběh, ať už byl v jakékoliv podobě, se snažil ukázat našim postavám, že nejdůležitější postava v jejich životě je ta, kterou právě nenávidí. V jejich vztahu záleží na víc věcech než jen na tom, co mají společného, a Xenin syn Solan jim dal možnost si to uvědomit."
 • Steven se zastavil i nad řešením vztahu mezi Xenou a Gabrielou: "Zvláštností u The Bitter Suite je to, že podává několik různých způsobů ztvárnění "léčby". Ten, na který jsem nejvíc pyšný, je Komnata ozvěn. Xena ani Gabriela se v ní neslyší, protože se neustále navzájem obviňují – a to je čistá terapie. Nemůžete začít řešit problém, když jste zaneprázdněni obviňováním toho druhého, protože ho neposloucháte. A ten moment, kdy se Xena ptá Gabriely: "Co cítíš právě teď?" a Gabriela odpovídá: "Cítím bolest!" je právě ten moment spojení – obě si uvědomily, že tohle sdílejí. "
 • Joseph LoDuca, cenami Emmy ověnčený skladatel, odhalil hudební stránku The Bitter Suite: "Rozhodli jsme se pro tuto epizodu využít orchestr a chór. Také jsme využili broadwayského režiséra a choreografa jménem Jeff Calhoun a navíc jsem měl možnost pracovat s několika skvělými textaři – všechno tohle by se při tvorbě klasické epizody nestalo. V dílu máme sedm ústředních výstupů, to je stejný počet, který byste našli u celovečerního muzikálu. Jak jste u epizod Xeny zvyklí, i tuhle jsme "nacpali" hudbou, zajímavými obrazy i speciálními efekty."
 • Představitel Área Kevin Smith se zmínil o svém tanečním umění: "Jsem ten nejhorší tanečník. Řekl jsem Jeffu Calhounovi, který dělal choreografii muzikálu Pomáda a také epizody The Bitter Suite, že tanec se v našem rodě dlouho pěstoval. Neuměl jsem ho od přírody. Ale tango s Lucy jsem si užil, protože to byl hodně smyslný tanec. Lucy i já jsme trénovali své kroky zvlášť a měli jsme jen jednu zkoušku předtím, než jsme tuto scénu natočili. Žena, se kterou jsem tančil během zkoušek, byla o dost menší než já – když jsem tančil s Lucy, bylo to o dost snazší, protože jsem se nemusel tolik ohýbat. "
 • Danielle Cormack (Ephiny) se vyjádřila, proč byla její postava jen na začátku epizody: "Byla jsem jen v jedné scéně, hned v úvod. Tou dobou, bylo to v říjnu 1997, jsem natáčela film ve Wellingtonu, takže jsem ráno přijela a rychle svoji scénu natočila."
 • Různé postavy v této epizodě mají mnoho společných znaků s postavami z tarotových karet. Callisto je Blázen (The Fool), který představuje mládí a touhu po vědění. Později se objevuje jako Spravedlnost (Justice), kde symbolizuje rovnováhu a karmu. Gabriela je Císařovna (The Empress) a představuje tvůrčí představivost, lásku a mateřství. Xena je Velekněžka (The High Priestess) a znázorňuje vnímavost, reflexi a paměť. Poté se objevuje jako Smrt (Death) a představuje tak proměnu a podnět. Áres je Císař (The Emperor) a znázorňuje příčinu, kontrolu a vizi (tato karta je spojená s Marsem/Áreem, takže to určitě není náhoda). Joxer funguje jako Viselec (The Hanged Man) a symbolizuje obrácení mysli, které je třeba k dosáhnutí božského uvědomění. Později se objevuje jako Poustevník (The Hermit) a reprezentuje osvícení a vůli. Kolo štěstí (Wheel of Fortune) je také velice důležité – objevuje se průběžně v celé epizodě a je označeno podle stejnojmenné tarotové karty, se kterou sdílí mnoho společných znaků, včetně postav na něm. Několik textů, především podaných ústy Blázna, pochází z knihy doktora jménem Paul Foster Case, který je považován za velkou autoritu v oblasti tarotu.
 • Ve chvíli, kdy Callisto prostrčí hlavu skrz Kolo štěstí, má evokovat Prasátko Porkyho z kresleného seriálu Looney Tunes.
 • Když se nad tím zamyslíme, kolo štěstí, které Callisto ukazuje Xeně, je dost možná ztvárnění buddhistického Kola života (Wheel of Becoming, v sanskrtu Bhavachakra). Je to symbol koloběhu lidské existenci na Zemi a jsou s ním nejčastěji spojena tři zvířata – kohout, prase a had (ačkoliv v The Bitter Suite se objevil jen had).
 • Postava s psovitou hlavou, která se v této epizodě objevuje při prvním setkání Xeny s Bláznem (Callisto), je zřejmě zpodobnění egyptského boha jménem Anubis. Podle egyptských mýtů byl Anubis bohem pohřbů a byl jeden z bohů, kteří se účastnili soudu o osudu duší. Byl často prezentován jako muž s černou psovitou hlavou – podle mnoha egyptologů to byla hlava šakala.
 • V momentě, kdy Xena zabije Gabrielu, Áres jí povídá: Osud se právě naplnil. "Cinky linky, mrše hranu odzvonil." (Ding dong, the bitch is dead.) Původní věta "Cinky linky, čarodějnice je mrtvá." pochází z muzikálu "Čaroděj ze země Oz" (The Wizard of Oz) z roku 1939, kde se dívka Dorothy dostane do fantastického světa plného barev – což s konceptem Ilusie koresponduje.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika