One Against An Army

Český překlad: Jedna proti armádě
Pořadí v seriálu: 313 (3. série, 13. díl)
Premiéra v USA: 9. února 1998
Premiéra v ČR: 30. ledna 1999

Scénář: Scénář: Gene O'Neill & Noreen Tobin
Režie: Paul Lynch

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Douglas Kamo (Dorian), Nick Kemplen (Phiddipides)

Synopse:

Xena je jediná osoba, která stojí mezi perskou armádou a Athéňany. Zatímco musí čelit obrovské přesile, bojuje i s časem – Gabriela je zasažena otráveným šípem a svému zranění pomalu podléhá.

Hlášky:

Xena: Gabrielo, než jsem zvládla skok bez tyče, musela jsem udělat 300 pokusů o tyči.
Gabriela: Nešlo ti to, viď, Xeno? Měla jsem stejný problém s pletením košíků.

Gabriela: Musíš mě vzít s sebou. Naučit mě vše co znáš. Nemůžeš mě nechat tady v Poteidaie. Chci jít s tebou. Studovala jsem hvězdy, mluvila s filozofy… a mám dar proroctví. Mohu ti být velmi užitečná. Vezmi mě s sebou. Tolik chci být jako ty.
Xena: Já chci být jako ty.

Gabriela: Před dlouhou dobou jsem přijala důsledky našeho společného života. Že jednoho dne může k tomuhle dojít. A došlo. Nebojím se.
Xena: Vždycky jsi říkala, že já jsem ta statečná. Podívej se teď na sebe. Pokud tohle má být náš osud, sdílejme ho společně. Ani ve smrti, Gabrielo. Nikdy tě neopustím.

Disclaimer:

Gabrielin kotník byl zraněn během natáčení této epizody.

Detaily:

 • Tripolis vypadá téměř shodně jako Laurel (zde žili Hower a Minya v epizodě 2x15 A Day in the Life), jen je nafilmován z opačného konce.
 • V původní verzi scénáře Xena v doktorově chatrči sérum pro Gabrielu našla, ale omylem ho rozbila. Nakonec se tvůrci domluvili, že tuto scénu do děje nezakomponují, protože by Xena vypadala jako moc velká nešika.
 • Gabriela se v této epizodě dvakrát zmýlí. Mluví totiž o Číně, i když by správně měla hovořit o říši Chin (ve které se udály zásadní věci jen několik dílů nazpět) a ne používat tento modernější název.
 • Dobře se zaměřte na Argo ve scéně, kdy ji Xena posílá pryč, aby se neúčastnila bitvy. Argo je označena arabskými číslicemi hned nad pravou přední nohou. V následujícím záběru, kdy Argo odbíhá a řehtá, už na sobě číslice nemá.
 • Když Xena připravuje kotel s vařícím olejem a táhne ho na místo určení, je jen z půlky plný. Když ale Gabriela vylévá obsah kotle na útočníky, je naplněný až po okraj.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je V0413, číslo ve scénáři je 311. Epizoda byla natáčena v listopadu 1997.
 • Epizoda One Against An Army byla fanoušky zvolena jako jedna z deseti nejlepších epizod Xeny vůbec.
 • V širším slova smyslu je tato epizoda projevem úcty filmu "The 300 Spartans" (300 Sparťanů) z roku 1962, ve kterém se 300 mužů snaží zastavit Perskou armádu v průsmyku u Thermopyl. Gabriela na to udělá narážku, když se Xena rozhodne zastavit armádu: "Není to něco, co bys měla třistakrát vyzkoušet, než to opravdu uděláš?"
 • Thermopyly není jen místo, ale ve světě Xeny je to také speciální pohyb, který používají Herkules a Iolaos při boji. Iolaos po vyslovení tohoto jména udělá kotoul nazad přes Herkula.
 • Xenina akční figurka z párátek, kterou Gabriela na začátku epizody vytáhne z blůzy, byl nápad Renee O’Connor. Je to interní vtip, protože Peter Bell, koordinátor kaskadérů, pokaždé ukazoval svoje představy bojových scén na akčních figurkách, aby tak hercům nastínil situaci. Párátka zakoupila sama Lucy Lawless, takže není divu, že Xena Gabriele figurku vytrhla a použila ji pro ústní hygienu.
 • Producent Eric Gruendemann trval na tom, aby Xenino plivání ohně bylo vytvořeno počítačovými efekty. I když Lucy Lawless plivání ohně už v předchozích dílech dělala, producenti ji už nechtěli vystavovat nebezpečí, a tak je oheň v této epizodě vytvořený pomocí počítače.
 • Třetí natáčecí den této epizody spadl kaskadér Renee O’Connor na nohu a ošklivě jí vymknul kotník. Navíc to byl opačný kotník, než který měla mít Gabriela zraněný ve scénáři. Ten samý kaskadér si zlomil nohu o dva dny později, když se mu nepovedl kaskadérský kousek.
 • Gabriela v tomto dílu mluví o "The Greater Good", resp. vyšším dobru. Přesně takto se jmenuje díl 1x21 The Greater Good, ve kterém jsou role obráceny – Gabriela se stará o nemocnou Xenu, kterou otrávil jed.
 • Gabriela se Xeny ptá, proč nepoužije sílu, kterou jsme mohli vidět v epizodě 3x07 The Debt, Part 2. Xena se snaží tuto moc v sobě znovu probudit prostřednictvím meditace, ale nejde jí to – jak sama řekla, ta síla vyžadovala "čistotu bytí".
 • Bitva u Thermopyl se udála roku 480 př. n. l. Sparta se rozhodla vyslat 300 mužů, aby se spojili s 4 900 muži z okolních spřátelených měst a zastavili tak více než milionovou armádu Peršanů. Bojovali s nimi celý týden, dokud sami nepodlehli. Když Phidippides říká Xeně, že u Marathonu Peršané vystřelili tolik šípů, že nebylo vidět slunce, je to odkaz na bitvu u Thermopyl. Podle historika Herodota král Xerxes rozkázal králi Leonidovi a jeho 300 Sparťanům, aby se vzdali, "jinak oblohu pokryje tolik šípů, že nebude možné vidět slunce". Leonidas Xerxovi odvětil: "Dobrá, pak budeme bojovat ve stínu."
 • Phiddipides, který Xenu varoval před Peršany, skutečně existoval. Byl to on, kdo běžel z Marathonu do Athén, aby oznámil vítězství Athéňanů nad Peršany v bitvě u Marathonu. Příběhy se různí, ale všechny se shodují v tom, že Phiddipides zemřel vyčerpáním poté, co doběhl do města a předal zprávu. Xena ho přitom v této epizodě (ve scéně hned po znělce) varuje: "Opatruj se. V tomhle vedru by tě takový běh mohl zabít."
 • V tomto dílu je několik zásadních nesrovnalostí. Bitva u Marathonu, která proběhla v roce 490 př. n. l. na severovýchodní straně Athén, byl triumf pro řeckou armádu. Dokázala totiž odrazit významný útok perské invaze v průběhu Perských válek (Peršané tedy oproti seriálu nezvítězili). A i když se v této epizodě tvrdí opak, ve skutečné bitvě u Marathonu Sparťané odmítli bojovat po boku Athéňanů proti armádě krále Daria. Dalšími nesrovnalostmi jsou i vzdálenosti – průsmyk u Thermopyl rozhodně není zkratka do Athén, protože Thermopyly od nich leží bezmála 150 km. To samé se týká i Tripolisu, který se nachází tu samou vzdálenost od Athén, jen jiným směrem.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika