Forgiven

Český překlad: Odpuštěno
Pořadí v seriálu: 314 (3. série, 14. díl)
Premiéra v USA: 16. února 1998
Premiéra v ČR: 7. února 1999

Scénář: R. J. Stewart
Režie: Garth Maxwell

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Shiri Appleby (Tara), Mervyn Smith (Dorus), Wade Jackson (Wayan), Brett Coutts (Micah), David Goodwin (Lark)

Synopse:

Když je posvátná Apollónova urna ukradena, Xena s Gabrielou se vydají ji najít. Přidá se k nim Tara, nevychovaný spratek, který nesnáší Gabrielu a chce Xenu za každou cenu přesvědčit, že ona bude lepší společnice než Gabriela.

Hlášky:

Gabriela: Xeno? Můžu si s tebou promluvit?
Xena: Jo.
Gabriela: Já ji zabiju. Podříznu jí krk. Sním její oči.
Xena: Gabrielo, zklidni se.

Gabriela: Něco mi tady nehraje. Neřekla jsi mi všechno.
Xena: Trochu mi připomíná mně.
Gabriela: Ale ne. Vím, že jsi bylá zlá, ale i takhle protivná?!

Tara: Proč jste na mě tak hodné? Chováte se jako pitomci! Provedla jsem tolik špatných věcí.
Xena: V tom se mi jen tak nevyrovnáš.

Disclaimer:

Žádní mladiství delikventi nebyli zraněni během natáčení této epizody.

Detaily:

  • V původní verzi scénáře měla Gabriela v úvodním souboji s Tarou prohrát. Renee O'Connor ale namítala, že to není pro její postavu příliš věrohodné, protože Gabriela už má spoustu zkušeností s bojem na to, aby ji porazila puberťačka. Scénář tedy byl upraven do verze, kterou máme možnost vidět – v ní se Gabriela snaží boji vyhnout.
  • Když Xena vyhrabe Gabrielu a Taru, které jsou až po krk zakopané v zemi, ani jedna z nich není vůbec špinavá. Gabriela si i přesto demonstrativně vytřásá ze sukně písek.
  • Gabriela v této epizodě vymyslí hru "šarády" (která je známá hlavně ve Spojených státech), ale Xena jí oponuje, že se tohle přece nikdy nemůže chytit.
  • Závěrečná bojová scéna, ve které si Xena, Gabriela a Tara přehazují Apollónovu urnu, je odkaz na souboj v dílu 1x04 Cradle Of Hope – v této epizodě ale vzduchem létalo dítě.

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je V0415, číslo ve scénáři je 313. Epizoda byla natáčena v prosinci 1997.
  • Role Tary byla napsána pro herečku jménem Selma Blair, která se objevila v pilotním díle nikdy neuskutečněného seriálu o Amazonkách "Amazon High" (kousky byly použity do epizody Xeny 5x16 Lifeblood). Selma ale svoji účast v epizodě zrušila, a proto roli převzala Shiri Appleby (mimo jiné známá ze seriálu Roswell).
  • Tato epizoda je vlastně poslední, která mluví o bohu Apollónovi v pozitivním světle. Ve 4. sérii Herkula (epizody 4x21 Top God a 4x22 Reunions) ho konečně máme šanci vidět na vlastní oči, ale je zde znázorněn jako namyšlený frajer. To samé u něj platí i ve dvou epizodách seriálu Mladý Herkules, kde se rovněž objevil.
  • Pantomima, kterou Gabriela předvádí během šarády, znázorňuje dvě odlišné postavy – prosící dívku na kolenou a muže, který odmítá její prosby, aby jí nesekal hlavu. Ona dívka se jmenuje Ifigenie a byla to dcera krále Agamemnona, kterému bylo řečeno, že Ifigenie musí být obětována bohům, aby pomohli Řekům doplout do Tróje a získat zpět Helenu. Muž, který odmítá Ifigenii naslouchat, je její vlastní otec Agamemnon – právě ten byl ochotný zabít vlastní dceru, aby uskutečnil válku s Trójou, po které toužil. Později ho zavraždila vlastní žena Clytemnestra, jakožto pomstu za smrt vlastní dcery.
  • Hra "Ifigenie v Aulidě" (kterou Xena a Tara měly uhádnout) pochází od dramatika Euripida, který byl Gabrieliným spolužákem v epizodě 1x13 Athens City Academy Of The Performing Bards.
  • V této epizodě bylo zobrazeno pomazání ze speciální urny jakožto vykoupení z hříchů, což může připomínat římskokatolické rituály, resp. svátost a zpověď. Zdobení oděv kněze nám může připomínat katolická roucha, zatímco výzdoba chrámu připomíná katolický kostel. Apollón je řecký bůh slunce, Ježíš je často nazýván "světlo světa". Tyto okolnosti nemohou být jenom náhoda: Lucy Lawless je římskokatolického vyznání a tento díl byl natáčen během jejího zasnoubení s Robem Tapertem – svatba se poté konala 2. března 1998. Mezi požadavky na katolickou svatbu patří i to, že se pár zúčastní hodin předmanželské výuky.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika