Forget Me Not

Český překlad: Nezapomeň na mě
Pořadí v seriálu: 317 (3. série, 17. díl)
Premiéra v USA: 9. března 1998
Premiéra v ČR: 21. února 1999

Scénář: Hilary J. Bader
Režie: Charlie Haskell

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Ted Raimi (Joxer), Kevin Smith (Áres), Jan Hellriegel (kněžka Mnémosyné), Mark Webley (strážce), Lana Garland (mladá žena)

Synopse:

Gabrielu mučí tíživé vzpomínky na dceru Naději a také na všechny své chyby. Rozhodne se proto navštívit chrám bohyně paměti Mnémosyné a podniknout cestu napříč svojí minulostí. Na jejím konci se sama musí rozhodnout, zda-li si své vzpomínky ponechá, nebo je vymaže navždy.

Hlášky:

Joxer: Jak to, že znáš mé jméno?
Kněžka Mnémosyné: Mám tvé vzpomínky… au.

Áres: (ke Gabriele) Bolestí nám příroda sděluje: "Hej! Ještě žiješ!"

Joxer: (vidí Xenu a Gabrielu v objetí) Hej… nezapomněli jste na mě?
Xena: Ne, Joxere… na to by i Mnémosyné byla krátká

Disclaimer:

Xena a Joxer nebyly zapomenuti během natáčení této epizody.

Detaily:

 • Jeden z útržků minulosti ukazuje Xenu a Lao Ma v dílu 3x07 The Debt II, kterak létají vzduchem. Nejenže to není Gabrielina vzpomínka, ale Xena jí o tom ani nepovídala – řekla o tom jen vězni v žaláři.
 • Když Áres vysvětluje Gabriele, proč je s ní v říši snů, vzpomíná na dobu, kdy ho Gabriela zbavila moci díky svitku. Je to odkaz na epizodu 3x10 The Quill is Mightier…, ve které Gabriela omylem zbavila Área jeho božství kvůli začarovanému svitku.
 • Ve scéně, kdy Joxer předčítá Gabriele její svitky, si Gabriela stěžuje, že její kostým je v každém příběhu čím dál tím menší. Tvůrci tak chtěli poukázat na to, že Renee O'Connor má s přibývajícími díly kratší kostýmy.
 • Joxer se nezdál být moc gramotný, když zkoušel přečíst Gabrieliny svitky v epizodě 3x10 The Quill is Mightier…, ale teď se zdá, že s tím už problém nemá.
 • Když Joxer čte Gabrieliny svitky, pohybuje prstem z pravé strany na levou. Možná vás napadne, že Gabriela píše hebrejsky nebo má Joxer problémy se čtením, jak už bylo zmíněno výše. Starořečtina se však skutečně četla zprava doleva, takže teď jen zbývá otázka, jestli si tuto maličkost pohlídali záměrně nebo ne.
 • Díky tomuto dílu jsme se dozvěděli, že názvy Gabrieliných svitků jsou stejné jako názvy epizod, viz. "Hříchy minulosti" (1x01 Sins of the Past). Tato teorie je také podpořena epizodou 5x17 Kindred Spirits, ve které Xena předčítá své dceři svitek s názvem "Návrat Callisto" (2x05 Return of Callisto).
 • "Áres" posílá Gabrielu zpět přes řeku žalu a použije stejnou větu, kterou řekl skutečný Áres Gabriele, než ji přenesl do Chin: "Budeš dlužit laskavost bohu války, pokud ti to nevadí." V závěru 3. série Áres po Gabriele tuto laskavost vyžadoval oplatit.
 • Když Gabriela vyjde z plamenů, spadne na zem a pěstí do ní mlátí. V jednom prostřihu můžeme vidět, že Gabrielina róba zmizela a ona leží na zemi zcela nahá.
 • Vzpomeňme si na epizodu 3x12 The Bitter Suite. Xena před Gabrielou ukrývala pravdu o vraždě Ming T'iena a voda ji spálila, ale Gabriela proběhla bez problému. Proč se tak stalo, když Gabriela měla stále nevyřešenou zášť ke Xeně (jak víme z této epizody)? Možná to byla reakce tvůrců na protesty fanoušků proti Gabrielině zradě v říši Chin, kterou tenkrát fanoušci velice řešili.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je V0417, číslo ve scénáři je 315. Epizoda byla natáčena v lednu 1998.
 • Klipy použité v tomto dílu jsou z následujících epizod: Xena se dozvídá, že Naděje žije a Gabriela ji posléze otrávit (3x11 Maternal Instincts), Gabriela poprvé zabíjí (3x04 The Deliverer), scény z epizody 3x16 When In Rome..., scény z dílů 3x06 The Debt a 3x07 The Debt II, scéna v žaláři s poškrábáním nosu (3x07 The Debt II), píseň v chrámu (3x12 The Bitter Suite), Xena odplouvá do Chin (3x06 The Debt).
 • Kromě flashbacků na dřívější epizody se Lucy Lawless objevuje pouze v posledních minutách závěrečné scény.
 • V původní verzi scénáře se Xena ukrývala v chrámu Mnémosyné. Měli jsme z ni vidět jen kousek koženého oděvu a chakram, protože se schovávala za sloupem – tvůrci se ale rozhodli ze scénáře tento kousek vyjmout, protože Xena přece věděla, že tuto cestu musí Gabriela podniknout bez ní.
 • Během Gabrieliny přípravy na cestu vzpomínkami kněžky Mnémosyné zpívají. Na webu Whoosh.org fanynka Yean objevila, že se jedná o malajský nebo indonéský jazyk, oba jsou si velmi podobné. Není však kněžkám prý moc dobře rozumět, ale v jejich žalmu se objevují slova "Deman katah-katah wanis cinta", což znamená "ochotně zahoď svůj smutek, lásku, starost a cit". Přesný text se bohužel nikde neobjevil.
 • Gabriela během dílu Forget Me Not prošla přes tři řeky, aby dospěla ke svému rozhodnutí. První se jmenuje "řeka nářků" (River of Wailing), druhá "řeka žalu" (River of Woe) a třetí zůstala bezejmenná, i když očividně je to "řeka ohně" (River of Fire). Zaměřme se na antickou mytologii – v podsvětí bylo podle mýtů 5 řek (nebyla to snová krajina jako v této epizodě, takže možná se Gabriela potulovala Hádovou říší): první byla Styx (řeka nenávisti), druhá Léthé (řeka zapomnění), třetí Cocytus (řeka nářků), čtvrtá Phlegethon (řeka ohně) a pátá Acheron (řeka žalu).
 • Renee O'Connor měla během této epizody problém vcítit se do Gabriely. Nechtěla uvěřit, že by Gabriela mohla být tak žárlivá. Nakonec se s rolí smířila, protože si sama řekla, že Gabriela je člověk jako každý jiný, a proto je toho schopna.
 • Ne všechno je takové, jaké se zdá být. Řeka žalu se nám mohla jevit jako ledová, ale ve skutečnosti to byla horká voda se suchým ledem. Naopak řeka ohně byla úplně studená. Herecký výkon Renee O'Connor bychom tedy měli ocenit dvojnásob.
 • Na Dragon Conu v Atlantě v září 1998 scénárista a výkonný producent Steven L. Sears rozvedl příběh o vzpomínkách. Původně s ostatními vymyslel, že poté, co Gabriela poprvé vstoupí do chrámu a napije se z kalichu, vzpomínky na Xenu letěly kolem ní. Tak chtěl zakomponovat scénu s úplně opilým Joxerem, kolem kterého by poletovaly vzpomínky na všechny rány, které kdy dostal – což by posilovalo slova kněžky: "Mám tvé vzpomínky… au." Podle Stevena byla role kněžky v této epizodě důležitá, protože právě ona určovala, zda-li má zájemce dost síly na to, aby se na cestu vydal. Kdo nebyl dost silný, na cestu vzpomínkami podniknout nemohl.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika