Fins, Femmes & Gems

Český překlad: Ploutve, krásky a drahokamy
Pořadí v seriálu: 318 (3. série, 18. díl)
Premiéra v USA: 13. dubna 1998
Premiéra v ČR: 28. února 1999

Námět: Rob Tapert a Adam Armus & Nora Kay Foster
Scénář: Adam Armus & Nora Kay Foster
Režie: Josh Becker

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Ted Raimi (Joxer/Attis), Alexandra Tydings (Afrodita), Lawrence Makoare (Maecenus), Jason Tahu (bandita), Renee Schuda (mladá Xena), Callum Gallagher (mladý Lyceus)

Synopse:

Xena, Gabriela a Joxer chtějí zachránit diamant, který zajišťuje záři Polárky. Afrodita ho však touží získat do svého souhvězdí. Aby trojici zadržela, uvrhne na každého z nich posedlost. Joxer je posedlý příběhem o opičím muži, Gabriela sama sebou a je jen na Xeně, aby všechno napravila – jen se musí dostat přes svoji posedlost rybolovem.

Hlášky:

Gabriela: "Slyšte teď příběh Gabriely, nikdo tu není tak skvělý, muži ji chválí z plna hrdel, má krásné vlasy, prsa i pr...
Xena: Zbláznila ses?
Gabriela: Moc nahlas? Bojíš se, že ryby utečou?
Xena: Mám strach, že budou ozbrojené.

Gabriela: Xeno! Musím s tebou probrat něco důležitého! Hodí se tyhle boty k téhle sukni?

Gabriela: Musíme ještě něco udělat s Joxerem.
Xena: Zítra...

Disclaimer:

Joxerova důstojnost byla během natáčení této epizody mírně poškozena. Ovšem Gabrielina růžová noční košilka byla navrácena do původního stavu.

Detaily:

 • U Afroditina oltáře Xena vezme do rukou rybu, kterou označí jako candát, ale není to pravda. Candát je delší, užší a má velké, špičaté hřbetní ploutve.
 • Když Xena rybaří, píská si melodii – je to ústřední znělka seriálu.
 • Gabriela je jednou ze tří postav, která na sebe pěje chválu (kromě Joxera). Těmi dalšími jsou Annie (Joxerovo vtělení z přítomnosti) a Virgil (Joxerův syn).

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je V0418, číslo ve scénáři je 316. Epizoda byla natáčena v lednu 1998.
 • Epizoda se původně jmenovala "Fish Schticks" (Rybí prsty). Název byl změněn tak, aby v sobě zahrnoval slovo "diamant" (vysvětlení v dalším bodu).
 • Vznik příběhu celé epizody má několik důvodů. První je ten, že producent Rob Tapert chtěl, aby měla Xena den volna a šla rybařit. Navíc se společnost s diamanty De Beers rozhodla, že zaplatí za reklamu v tomto dílu více peněz, pokud se v ději nějaký diamant vyskytne a pokud bude název epizody obsahovat slovo "diamant". Když Rob Tapert zjistil, že studio na tuto nabídku kývlo, zeptal se: "Šlo by, aby Gabriela dala Xeně svatební prsten?" – studio však odvětilo rázným "Ne!"
 • V původním scénáři neměla být Gabriela posedlá sama sebou, ale Xenou a sexuálními polohami, které viděla v Afroditině chrámu. Několik dní předtím, než se epizoda měla začít natáčet, bylo producentům od studia řečeno, že tuto variantu natočit nemohou, protože by zadavatelé reklamy chtěli couvnout. Režisér Josh Becker k tomu dodal: "Měl to být vlastně takový "coming out", ale studio to zavrhlo. Za víkend se kompletně přepsal scénář. Popravdě řečeno se mi to líbí tak, jak to je."
 • Josh Becker, režisér této epizody, byl ten, kdo vymyslel píseň, kterou Gabriela o sobě v tomto dílu zpívá – Josh vymyslel i Joxerovu ústřední píseň, kterou si v mnoha epizodách prozpěvuje.
 • Gabrielina píseň má melodii převzatou z amerického sitcomu "The Beverly Hillbillies", který se vysílal v letech 1962-1971.
 • Josh Becker si vzpomněl na zábavnou historku: "Lucy jeden večer během natáčení tohoto dílu uspořádala párty na pláži – tam, kde se většina epizody natáčela. A trochu se jí podařilo se namazat (nevím to jistě, protože jsem tam nebyl). Další den ráno jsme natáčeli scénu uvnitř Afroditina chrámu, kam přiběhne Xena s Gabrielou a Joxerem a Xena vše objasňuje. Lucy, se kterou je radost pracovat a je to neuvěřitelná herečka, ze sebe nemohla za žádnou cenu věty vysoukat. Tohle se u Lucy ani Renee prakticky nestává, proto mi to přišlo opravdu vtipné." Fanoušci tento záběr mohou vidět v nepovedených záběrech ze 3. série.
 • Na otázku, jak se mu pracovalo s představitelem Joxera Tedem Raimim, Josh Becker odpověděl: "Neuvěřitelně nás bavilo, když jsme do scénáře přidávali věty, u každé scény nás něco napadlo. Vybavuje se mi scéna, kdy je Ted s Renee v koruně stromů a volá na zvířata okolo. Všechny ty hlášky jsme s Tedem vymysleli těsně předtím, než jsme začali tu scénu natáčet. Podle mě jsou to úžasné hlášky."
 • Ted Raimi na akci DragonCon v roce 2000 v Atlantě uvedl, že když si poprvé četl scénář k tomu dílu, letěl zrovna na Nový Zéland. Zjistil tak, že se bude nahý houpat ze stromu na strom. Zažertoval, že si ihned lehl do uličky a začal dělat kliky, aby vypadal víc namakaně.
 • Když Gabriela ve vodě vidí svůj odraz, chce ho políbit a spadne do vody spadne. Je to odkaz na mýtus o krásném mladíkovi jménem Narkissos, který se zamiloval do vlastního odrazu. Tak dlouho se nakláněl nad studánkou a chtěl svůj odraz políbit, až do ní spadl a utopil se. Bohové ho prý proměnili ve žlutý květ narcisu. Narkissovo jméno je dodnes používáno ve tvaru "narcismus", který označuje ješitnou zamilovanost k sobě samému.
 • Postava Attise se velice podobá postavě jménem "George z džungle" (George of the Jungle). "George of the Jungle" byl animovaný seriál, který se vysílal na televizi ABC každou sobotu v letech 1967-1970, a parodoval Tarzana. George byl známý tím, že nevěděl kam letí na liáně a narážel tak do stromů. V roce 1997 vznikl stejnojmenný hraný film, který u nás nesl název "Král džungle".

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika