Tsunami

Český překlad: Tsunami
Pořadí v seriálu: 319 (3. série, 19. díl)
Premiéra v USA: 20. dubna 1998
Premiéra v ČR: 31. ledna 1999

Scénář: Chris Manheim
Režie: John Laing

Hrají:

Hrají: Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Bruce Campbell (Autolycus), Todd Rippon (Macon), Joy Watson (věštkyně), Stephen Tozer (Thadeus), Toby Fisher (Petrodes), Angela Dotchin (Soraya), Stephen Hall (kapitán), Ben baker (dělník v docích), Slade Leef (námořník)

Synopse:

Gabriela se ocitne na lodi, která převáží skupinu zlodějů a vrahů, ve které se nachází i Autolycus. Xena chce Gabriele pomoct a vrátit se zpět do přístavu, ale její plány překazí přílivová vlna, která loď potopí.

Hlášky:

Věštkyně: Ne! Tam je nebezpečí... velké nebezpečí a smrt.
Gabriela: (ke Xeně) Slyšela jsi? Přesně popsala můj každodenní život.

Autolycus: Xeno, jestli si myslíš, že bych se dal zavřít a spoutat jen kvůli...
Xena: Krádeži pár diamantů? Ano. Trochu tě znám.
Autolycus: Uhodla jsi. A divíš se mi? Je to jak mávat rudým hadrem na Minotaura.

Macon: (poté, co ho Xena zachránila) Proč? Jsem vrah? Proč jsi se vrátila, co jsi čekala?
Xena: Od tebe? Nic. Od sebe nic jiného.

Disclaimer:

Nikdo ze štábu během natáčení této epizody nezpíval píseň "Voda živá". Ačkoliv hláška "Všichni ven z vody!" dostala nový význam.

Detaily:

 • Když Xena doskočí na loď, jeden z námořníků drží Gabriele nůž pod krkem. Nejdříve má Gabriela vlasy volně rozpuštěné za zády, pak se jí však vlasy záhadně přehodí dopředu, ačkoliv ji námořník stále drží a nedovolí ji se pohnout.
 • V momentě, kdy se Xena dohaduje s Autolycem, že je dobrý muž, mluví o tom, že jí pomohl, když to nejvíc potřebovala. Je to odkaz na epizodu 2x13 The Quest, ve které Xena ovládla Autolycovo tělo.
 • Když je loď tak hluboko pod mořem a navíc je převrácená, odkud se bere světlo? Vypadá to, že všechny svítilny uhasly při převrhnutí lodi.
 • Loď se převrátila a posádka se prorazila skrz to, co měli pod nohama, tedy palubou. Tak proč byla díra na trupu?
 • A co se týče otáčení kormidla – s pákou takové délky by jím neotočilo ani deset lidí.
 • V takové hloubce by se všem účastníkům dostal velmi rychle do krve dusík, a to díky obrovskému tlaku. I když se o tom v epizodě zmiňovali, pouhé vyplutí z lodi ke gejzíru by mohlo díky tlaku vody způsobit jejich smrt.
 • Ačkoliv nápad s dýcháním skrz měchy od vína není špatný (tělo stále vydechuje dostatek kyslíku, takže vzduch, který Gabriela nafoukala do měchů, je stále dýchatelný), jak ale výstup na hladinu mohl zvládnout kapitán v bezvědomí? Dýchal někdo za něj nebo zadržel na celou dobu dech?
 • Když Xena začne u gejzíru bojovat s Maconem, zátka z jejího měchu vypadne. Celý souboj má měch otevřený, a přesto se z něj na konci boje nadechne.
 • V rozbouřeném gejzíru by se zcela jistě Xenin chakram uvolnil. V poslední scéně, kdy se Xena objeví na pobřeží, visí po jejím boku naprosto netknutý.
 • Gabriela se na konci závěrečné scény probouzí na pláži a má na tváři písek. Během scény jí ale z tváře zmizí.
 • Gabrielina hůl se sice v tomto dílu utopila, ale již v další epizodě ji má opět u sebe.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je V0414, číslo ve scénáři je 318. Epizoda byla natáčena v únoru 1998.
 • Angela Dotchin a Bruce Campbell spolu později účinkovali v Jack Of All Trades. Angela také účinkovala v seriálu Mladý Herkules jako Kora. Oba zmíněné seriály produkovala společnost Renaissance Pictures, stejně jako Xenu a Herkula.
 • Natáčení ve vodní nádrži bylo podle všech zúčastněných příšerné, zvláště, když ve vodě plavala shnilá kapusta jakožto součást scény. Lucy, Reneé i Bruce se vsadili, kdo jako první bude zvracet, a pokaždé, když byla kamera namířena jen na jednoho z nich, zbylí dva k němu po vodě posílali kapustu co nejblíž, aby se mu/jí udělalo špatně.
 • Scénáristka Chris Manheim uvedla: "Tuhle epizodu jsem psala ráda. Ale ostatní ji moc rádi nenatáčeli. Myslela jsem si, jak každému udělám službu, protože se epizoda natáčela během léta. Napadlo mě, že bude horko, všichni si budou užívat vodu. To byl ale omyl – byla zima a ošklivo a všichni byli celý den mokří."
 • Vodní nádrž, kterou tvůrci při natáčení používali, vybuchla v den, kdy se naštěstí na tomto místě nenatáčelo. Štáb zrovna točil scénu na souši, a to hned vedle této nádrže. 20 000 litrů vody zaplavilo plac a zničilo spoustu drahého vybavení. Nikdo nebyl zraněn – režiséra Johna Lainga prý vlna donesla až na parkoviště, zatímco Lucy a Reneé byly přimáčknuty na plot z pletiva. Všichni se tomu museli smát a každý ze štábu pak nosil triko, na kterém bylo napsáno "Přežil jsem na place Xeny tsunami z roku 1998". Všimněte si také disclaimeru, ve kterém na tuto situaci autoři odkazují.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika