Sacrifice

Český překlad: Oběť
Pořadí v seriálu: 321 (3. série, 21. díl)
Premiéra v USA: 4. května 1998
Premiéra v ČR: 28. března 1999

Scénář: Steven L. Sears
Režie: David Warry-Smith

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela/Naděje), Hudson Leick (Callisto), Kevin Smith (Áres), Stephen Ure (Werfner), Jodie Rimmer (Seraphin), Samantha Adriaanse (Clotho), Micaela Daniel (Lachesis), Elizabeth Pendergrast (Atropos), Jeremy Curry (válečník)

Synopse:

Naděje, Gabrielina dcera, se má znovu narodit díky oběti Gabrieliny přítelkyně Seraphin. Xena a Gabriela se tomu pokoušejí zabránit, ale v cestě jim stojí bohové Callisto a Áres.

Hlášky:

Seraphin: Bohyně Naděje je spasitelka světa. Musím zpátky k Werfnerovi. Nejvyšší kněz mě potřebuje. Potřebuje mě pro bohyni.
Xena: Tvá bohyně zabila mé dítě.

Callisto: (ke Xeně) Nejsi šťastná, že mě vidíš? Ani já ne, vážně.

Gabriela: Xeno... ohledně znovuzrození Naděje. Co když ji to změní?
Xena: Nemůže ji to změnit. Jen ji to udělá víc mocnou a víc zlou.
Gabriela: Jen myslím, že... byla jen dítě, když udělala všechny ty věci.
Xena: Můj syn byl jen dítě, když ho zabila. Neopovažuj se Naději obhajovat.

Disclaimer:

Během natáčení této epizody se žádné pulzující kokony nevyklubaly. To, co jste viděli, byla pouhá dramatizace.

Detaily:

  • Callisto se na začátku této epizody dostane z prostoru mezi normálním a zrcadlovým světem. Zde ji uvěznil Herkules v epizodě stejnojmenného seriálu 4x13 Armageddon Now, part 2.
  • Dívky, které tančí při rituálu obětování, mají na sobě kostýmy velice podobné Amazonkám. Možná jsou to odpadlice, ale to by zřejmě Gabriela utrousila nějakou poznámku.
  • Zjišťujeme o Xeně novou schopnost – může odezírat ze rtů. Když na začátku epizody s Gabrielou sleduje zpovzdálí ceremoniál, Gabriela nerozumí tomu, co kněz říká, ale Xena ano.
  • Kde je Áreova armáda? Sám bůh války přece vyslal poskoka uprostřed ničeho, aby sezval všechny jeho následovníky a společně tak mohli porazit Dahaka. Jeho armáda by mohla pokrýt celé Řecko, ale nikde během tohoto dílu nevidíme ani živáčka.
  • Na konci scény, ve které "zombie" vesničané (kteří jako by vypadli z filmového hororu "Night of the Living Dead") pronásledují Xenu, Gabrielu a Seraphin, si všimněte postavy, která stojí zády ke kameře a mlátí do chatrče. Vypadá úplně jako Gabriela z první poloviny 1. série – dlouhá hnědá sukně, modrá blůza a dlouhé blond vlasy.
  • Áres nutí Gabrielu, aby chránila Naději – pokud totiž Xena Naději zabije, sama zemře. Áres tak chce, aby Gabriela splatila svůj dluh za to, že ji dostal do říše Chin před Xenou a Gabriela tak mohla zabránit vraždě Ming T'iena (epizody 3x06 The Debt a 3x07 The Debt II). Tato skutečnost byla vysvětlena už v dílu 3x17 Forget Me Not.

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je V0420, číslo ve scénáři je 319. Epizoda byla natáčena v únoru a březnu 1998.
  • Jodie Rimmer (Seraphin) se objevila jako Seska ve dvou dílech Herkula, hrála i Lilith v seriálu Mladý Herkules. Kromě ní se si v tomto seriálu zahrály i Katrina Browne (Mendala v 3x16 When In Rome, zde jako Cyane) a Angela Dotchin (Soraya v 3x19 Tsunami, zde jako Kora).
  • Na akci zvané Dragon Con v Atlantě roku 1998 scénárista Steven L. Sears prozradil, že se nechal pro postavu kněze Werfnera inspirovat Glumem z knih "The Lord of the Rings" (Pán prstenů).

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika