Sacrifice II

Český překlad: Oběť, část II.
Pořadí v seriálu: 322 (3. série, 22. díl)
Premiéra v USA: 11. května 1998
Premiéra v ČR: 4. dubna 1999

Scénář: Paul Robert Coyle
Režie: Rick Jacobson

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela/Naděje), Hudson Leick (Callisto), Kevin Smith (Áres), Stephen Ure (Werfner), Jodie Rimmer (Seraphin), Samantha Adriaanse (Clotho), Micaela Daniel (Lachesis), Elizabeth Pendergrast (Atropos)

Synopse:

Naděje, naprosto identická se svojí matkou, si chce za pomoci Área podrobit svět. Xena s Gabrielou jsou tak nuceny využít pomoci Callisto. Osud Xeny i Naděje však leží v rukou Gabriely.

Hlášky:

Xena: (ke Gabriele) Je to zvláštní. Ta, kterou na světě nejvíc miluji a ta, kterou nenávidím... Vypadají naprosto stejně.

Áres: Blahopřeji, Gabrielo. Budeš babička.

Callisto: Netušila jsem, že se budu znovu cítit tak dobře. Vidět nebohou Gabrielu, jak se sama obětovala, mi za to stálo. Konečně mám opět důvod k životu a za to musím poděkovat tobě, Xeno.
Xena: (zabodne dýku do Callisto) Tvůj život právě skončil.

Disclaimer:

Gabriela se během natáčení této epizody konečně zahloubala.

Detaily:

 • Na konci této epizody je tzv. cliffhanger, resp. otevřený konec. Zápletka se řeší v prvních třech epizodách 4. série.
 • U několika venkovních scén si můžete všimnout silného deště, který dopadá na herce. Ten týden na Novém Zélandu velmi silně pršelo.
 • Co se stalo s obětováním Seraphin? V této epizodě čile pobíhala a obtěžovala naše hrdinky ještě víc než v předchozím dílu na někoho, kdo prolil krev. Ze strašlivého obětování kněžky krve se tak spíš stal symbol jakého pokrevního sesterství.
 • Při scéně, kdy Naděje líbá Área, vznikl hezký nepovedený záběr. V momentě, kdy Reneé pusinkovala Kevinovi hrudník, pokračovala níž až "sjela" dolů mimo záběr, čímž Kevina pořádně rozesmála. Tento záběr v epizodě zůstal, ale byl včas ustřižen.
 • Poté, co Xena chytí Seraphin a visí s ní na útesu, objeví se nad nimi Callisto. Při záběru seshora má Callisto zvedlou levou ruku, když na ni zaútočí Gabriela zezadu, má ruku podél těla.
 • Když Xena doskočí zpět nahoru na útes, Callisto ji chválí a dává si přitom pramen vlasů za pravé ucho. V dalších záběrech má však vlasy normálně rozpuštěné, jen v jednom prostřihu má vlasy zastrčené za uchem.
 • Ve scéně, kdy se Naděje přemlouvá Gabrielu, si všimněte dublérky Gabriely (v záběrech přes záda Gabriely na Naději). Reneé O'Connor má svalnaté ruce, ale tato dívka ruce velmi hubené.

Zajímavosti:

 • Produkční číslo epizody je V0419, číslo ve scénáři je 320. Epizoda byla natáčena v březnu 1998.
 • Kvůli scéně, ve které Callisto "oblékne" na Naději Gabrieliny šaty, musel být na Reneé O'Connor nanesen sliz, který měla Naděje na sobě při vylíhnutí. Reneé v tomto slizu řekla pouhé: "Udělej to," a byl to jen jeden záběr.
 • Callisto a Áres byly velmi důležité postavy v zápletce s Nadějí a Dahakem, která přešla i do další řady. Přesto se oba objevili až v posledních dílech 4. série, které s touto zápletkou nikterak nesouvisely.
 • Lucy Lawless poprosila Hudson Leick, aby mezi sebou při bojových scénách neměly příliš kontakt, protože se Lucy krátce poté vdávala a nechtěla mít modřiny.
 • Epizoda Sacrifice II byla fanoušky zvolena jako jedna z deseti nejlepších epizod Xeny vůbec.
 • Gabriela původně neměla na konci epizody "zemřít", ale když se na internet dostaly zprávy o tom, že zemře Callisto, tvůrci se rozhodli konec epizody upravit.
 • Aby tvůrci zabránili uniknutí informace o Gabrielině "smrti" na internet, vytvořili falešnou závěrečnou stranu scénáře, ve které díl končí šťastně.
 • Myšlenka o šesti ničitelích pochází z biblické Apokalypsy, o které je psáno v knize Zjevení. Je to narážka na monstrum se šesti hlavami.
 • Robert Field, jeden z hlavních střihačů seriálu Xena, v roce 1998 na chatu dostal otázku: "Co byl ten slizký hnus, který na sobě Naděje měla, když se vyklubala?" Robert odpověděl: "Hudson Leick o tom řekla, že to vypadá jako kvasinková infekce a nudle z nosu dohromady, ale ve skutečnosti to bylo mléko a trochu prášku, který se po kontaktu s vodou rozmočí. Je to neškodné."

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika