A Good Day

Český překlad: Dobrý den
Pořadí v seriálu: 405 (4. série, 5. díl)
Premiéra v USA: 26. října 1998
Premiéra v ČR: 4. března 2001

Scénář: Steven L. Sears
Režie: Rick Jacobson

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Karl Urban (Cézar), Stephen Lovatt (Phlanagus), Jeremy Callaghan (Pompeius), Stephen Butterworth (Carminus), Caitlin McDougall (Nogalin), Darren Young (Brutus), Caleb Ross (Temecula)

Synopse:

Občanská válka mezi Cézarem a Pompeiem nabírá na síle. Boje se přesunují do Řecka, a tak se Xena za účasti řeckého vojáka Phlanaga rozhodne poštvat jednoho proti druhému, aby zachránila svoji zemi.

Hlášky:

Pompeius: Byli tam jen dva strážní.
Xena: Já vím. Jinak bych měla helem víc.

Xena: Já se nestarám o to, co říkají druzí, Cézare... sám nejsi tak hloupý.
Cézar: To je to, co na tobě obdivuji, Xeno. Dokonce ani když jsi v úzkých, nikomu nedovolíš to potěšení, aby to věděl.

Xena: (ke Gabriele) Viděla jsem u tebe tolik změn. Věci, které bych nikdy nečekala. Ale jakkoli těžké byly, musíš vědět, že pro ně byl důvod. Všechno má svůj smysl. K čemu by to jinak bylo? Položila jsem si tu samou otázku v den, kdy jsem tě poprvé potkala.

Disclaimer:

Během natáčení této epizody nebyla způsobena žádná trvalá válečná zranění.

Detaily:

  • Pálení vesnice byla první vize budoucnosti, kterou Xeně Alti ukázala v 4x02 Adventures In The Sin Trade II.
  • Strategii, díky kdy vesničané vypálí svoji vesnici, jsme už viděli v dílu 3x13 One Against An Army. Domobrana města Tripolis srovnala svoje město se zemí, aby nic nezanechali Peršanům.
  • Část ze scény, kdy Xena a Gabriela pozorují římské armády večer před bitvou, byla vystřižena. Xena žádá Gabrielu, aby jí popsala, co vidí (něco podobného známe ze závěrečného dvojdílu seriálu 6x21 A Friend In Need). Gabriela jí důkladně popíše pozice všech jednotek a podle postavení si všimne, že se chystá nějaká lest. V tu chvíli si Gabriela uvědomí, kolik se toho od Xeny za ty roky naučila. Xena ji tak chtěla otestovat, aby věděla, zda bude schopná vést Phlanagovo vojsko, protože vidí víc než on.
  • Když Gabriela zavelí k útoku, drží meč v pravé ruce a v levé svoji hůl – ale záhy meč už nemá vůbec a zbytek bitvy bojuje s holí. Z epizody byla vystřižena scéna, ve které jí Phlanagus říká, že musí mít u sebe meč, jinak by ji muži nebrali vážně.
  • Gabriela měla na začátku boje zvolat větu: "Zbourejte ty zdi!" (Take the walls!). Původně se totiž měli Římané skrývat za zdí, ale její postavení se už nevešlo do rozpočtu, a tak byla věta změněna na "Do boje!" (Take the war!).

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je V0606, číslo ve scénáři je 403. Epizoda byla natáčena v dubnu a květnu 1998.
  • Bitva mezi Cézarem a Pompeiem byla založena na dvou historických bitvách. První část příběhu je inspirovaná bitvou u Farsálu (srpen 48 př. n. l.) , která se udála v Řecku a kde Cézar i přes daleko menší armádu Pompeia porazil. Konec epizody vychází z bitvy u Dyrrhachia (červenec 48 př. n. l.), kde oba tábory utrpěly ztráty a bitva skončila dá se říci nerozhodně, stejně jako v této epizodě.
  • Karl Urban na conu v Cherry Hill v roce 1998 prozradil historku z natáčení této epizody. Když kamera zabírala detail Karla, Lucy stála mimo kameru a mikrofon a nahazovala mu věty. Měla říct: "Já se nestarám o to, co říkají druzí, Cézare." Lucy ale z úst vyšla věta: "Já se nestarám o to, co říkají druzí, č*ráku." Karlův výraz si asi dokážete představit.
  • Scénárista Steven L. Sears odpovídal v roce 1999 na dotazy fanoušků na chatu. Otázku, zda-li Gabriela minula kopím Římana schválně, zodpověděl následovně: "Neminula úmyslně. Neminula ani proto, že by ho neuměla trefit. Ačkoliv to nebylo úplně dobře natočeno, chtěla ho celou dobu trefit. V poslední chvíli si to ale rozmyslela. Byla to neúmyslná reakce. Často se to stává lidem, kteří musí v nouzi někoho zabít." "Takže ho podvědomě nechtěla hodit?" pokračuje fanynka. "Ano, přesně," dodává Steven.
  • Gabriela hází kopím i v epizodě 4x21 The Ides Of March. Z toho, co Steven L. Sears řekl, je tedy jasné, že tvůrci chtěli, aby právě tato scéna na konci 4. řady, ve které se Gabriela rozhodne sestoupit z cesty lásky a zachránit Xenu, byl o to víc silnější než scéna v A Good Day.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika