A Tale Of Two Muses

Český překlad: Příběh dvou múz
Pořadí v seriálu: 406 (4. série, 6. díl)
Premiéra v USA: 2. listopadu 1998
Premiéra v ČR: 10. března 2001

Scénář: Gillian Horvath
Režie: Michael Hurst

Hrají:

Lucy Lawless (Xena), Renee O'Connor (Gabriela), Shiri Appleby (Tara), Bruce Campbell (Autolycus), John Givins (Istafan), Bruce Campbell (Phillipon), Hemi Rudolph (Telamon), Michael Kupenga (Andros), Campbell Cooley (Licinus), Dennis Hally (švec), Vicky Haughton (stará žena)

Synopse:

Gabrielina přítelkyně Tara je odsouzena za tanec a postaven na pranýř. Xena tak musí za pomoci Autolyka přesvědčit puritánského vládce vesnice, že tanec není rouhání proti múzám.

Hlášky:

Gabriela: To je skvělé. Ještě více horkého písku. Putovat po světě dá botám zabrat.
Xena: Jo, v dalším městě musím vzít Argo ke kováři.
Gabriela: Já mluvila o svých botách.

Istafan: Král zlodějů? Ten zvrhlý vejtaha!
Autolycus v převlečení: Prosím?
Istafan: Hříšníci jako on nikdy nenalezli odvahu být skutečně úspěšnými. Jsem si jistý, že je to podvodník a idiot.
Autolycus v převlečení: O tom není pochyb.

Autolycus v převlečení: Říkám ti, Istafane, kamkoli jdu, vidím v tomto městě známky úpadku. Uvědomuješ si, že když jsem sem mířil, viděl jsem pár, který se držel za ruce?

Disclaimer:

Žádní upjatí smírčí soudci, potlačující základní lidské právo na svobodu projevu, nebyli během natáčení této epizody zraněni.

Detaily:

  • Když si dá Gabriela spravit boty u ševce, stěžuje si, že bude muset několik dní chodit bosa. Ironie je, že během indických dílů v půlce této série se Gabriela pohybuje bosa poměrně často.
  • V momentě, kdy Xena vychází z toalety, slyšíme spláchnutí záchodu. Xena zřejmě vynalezla další věc.
  • Při první "válečné" lekci Xena s Gabrielou předvádějí svůj styl "boje". Když Xena udělá na zemi provaz, Gabrielinu hůl má napravo od nohy. V dalším záběru hůl zvedá nalevo od nohy, v následujícím záběru vidíme Gabrieliny nohy a hůl znovu ležící na zemi, a v posledním záběru náhle Xena hůl drží v pravé ruce.
  • Ve scéně, kdy se Telamon rozhodne kandidovat do funkce vrchního soudce města, Gabriela promlouvá k Istafanovi: "Zdá se, že zítra budeš mít skutečné volby." (I guess you'll have a real erection tomorrow.) V nepovedených záběrech však Reneé omylem řekla: "Zdá se, že zítra budeš mít skutečnou erekci." (I guess you'll have a real erection tomorrow.) Představitel Istafana jen zasmál a zvedl oba palce.

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je V0603, číslo ve scénáři je 405. Epizoda byla natáčena v květnu a červnu 1998.
  • Tara se ve Xeně objevila již předtím, a to v epizodě 3x14 Forgiven. A Tale Of Two Muses je tak její druhá a zároveň poslední epizoda. Tvůrci uvažovali, že by se Tara vrátila během 5. série, ale herečka Shiri Appleby už tou dobou účinkovala v seriálu "Roswell".
  • V tomto dílu je Kalliopé považována za Múzu tance, podle mytologie to však byla Múza epického básnictví. Je známá tím, že dala inspiraci Homérovi při psaní eposů Ilias a Odyssea.
  • Název epizody odkazuje na historický román "Příběh dvou měst" (A Tale Of Two Cities) od Charlese Dickense, který napsal v roce 1859.
  • Epizoda vychází z filmu "Bez dozoru" (Footloose) z roku 1984. Hrdina Ren (Kevin Bacon) se přestěhuje do vesnické periférie, kde je zakázáno hrát rockovou hudbu a tančit. Ren to tak nenechá a spolu se svými přáteli proti úřadům bojuje.
  • Reneé O'Connor byla vychována v rodině baptistů, ale k tomuto společenství se nehlásí. Baptisté mají zakázáno pít a tančit, což je pro tuto epizodu výstižné.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika