The Way

Český překlad: Cesta
Pořadí v seriálu: 416 (4. série, 16. díl)
Premiéra v USA: 22. února 1999
Premiéra v ČR: 14. dubna 2001

Scénář: R. J. Stewart
Režie: John Fawcett

Hrají:

Lucy Lawless (Xena/Kálí), Renee O'Connor (Gabriela), Timothy Omundson (Eli), Jake McKinnon (Hanuman), Rajneel Singh (Indradžit), Rajeev Varma (Krišna), Slade Leef (démon), George Sabbage (vesničan)

Synopse:

Xena a Gabriela se v Indii znovu setkávají s Elim, kterého chce zničit Indradžit, král démonů. Kromě zničení Indradžita obě hrdinky čeká rozhodnutí, kterou životní cestou se vydat – bude cesta lásky či cesta bojovníka schůdná jak pro Xenu, tak pro Gabrielu?

Hlášky:

Gabriela: Miluji řeky.
Xena: Jsou fajn, pokud se nepotřebuješ dostat na druhou stranu.

Gabriela: Eli... zklamala jsem hned napoprvé.
Eli: Je těžké následovat cestu lásky. Možná pro tebe není ta pravá. Ale jestli ji chceš následovat, musíš tak udělat celým svým srdcem. Zklameš ještě mnohokrát. Ale nevzdávej se. Na jejím konci spasíš svět.

Gabriela: Všechny řeky tečou do moře. Skončíme na tom samém místě. Tím jsem si jistá. Děkuji.
Xena: Za co?
Gabriela: Že jsi nemluvila o hrázích.
Xena: Nemáš zač.

Disclaimer:

Jakékoliv podobnosti mezi Hanumanem a hlavní postavou z filmu Planeta opic jsou čistě náhodné. (Tento disclaimer se v upravené verzi, kde je v závěrečných titulcích vzkaz od Lucy a Renee, nevyskytuje.)

Detaily:

  • Indradžit vezme Gabrielinu hůl a látkovou ozdobu na obou koncích strčí do ohně. Problém je v tom, že Gabrielina hůl má tuto ozdobu jen na jednom konci.
  • Gabrielina hůl je na konci epizody zčernalá, což jí způsobil Indradžit, viz. výše.
  • V poslední scéně u řeky si všimněte Gabrielina šátku – někdy ho má přehozený přes celá záda, někdy jen po lopatky.

Zajímavosti:

  • Produkční číslo epizody je V0617. Epizoda byla natáčena v prosinci 1998.
  • Je to naposled, kdy vidíme Gabrielinu hůl. To, že v 4x15 Between The Lines ji Alti zlomila a v tomto dílu byla spálena, jí zřejmě moc nepomohlo.
  • Epizoda byla stažena z vysílání kvůli protestům hinduistů. Nakonec ji do vysílání opět zařadili, ale na konci v titulcích promluvila Lucy Lawless, Renee O'Connor a mluvčí hindské komunity Sunil Aghi – vysvětlili, že producenti v žádném případě nechtěli téma hinduismu znevažovat. Sám Sunil Aghi byl navíc po natočení spotu kritizován za to, že se v něm objevil, protože není pro hinduisty žádným zástupcem jejich náboženství. Zajímavostí je i to, že toto prohlášení bylo vytvořeno během natáčení 5. série, proto fanoušci vůbec poprvé měli možnost vidět nové kostýmy Xeny i Gabriely.
  • Podle producenta Roba Taperta v původní verzi Hanuman přišel o hlavu. Renee O'Connor zase prozradila, že náboženským skupinám vadilo ztvárnění Krišny jakožto muže. Navíc producenti na začátek epizody umístili text, ve kterém uvádějí, že nechtěli hinduismus vůbec zlehčovat.
  • Kálí (ve kterou se Xena v tomto dílu proměnila) je hinduistická bohyně smrti a zničení, ale je také považována za bohyni času a změny. protějškem boha Šivy a často bývá vyobrazována s tmavou barvou kůže, vyplazeným jazykem a čtyřma rukama.
  • Tento díl si bere prvky z nejvýznamnějších knih hinduismu jménem Bhagavadgíta a Rámájana. Bhagavadgíta vypráví příběh o bojovníkovi jménem Ardžuna a jeho vozatajovi, což byl přestrojený bůh Krišna. Ardžuna se ho ptal, zda-li má pokračovat v boji, protože jeho nepřátelé byli vlastně jeho příbuzní, a Krišna ho přesvědčoval, aby v boji pokračoval – je to jeho dharma, jeho způsob bytí, jeho cesta. V této epizodě je Xena Ardžuna a Krišna je zde interpretován jako bůh – ale vnitřní boj se odehrává v kontextu jiného příběhu, který je převzat z Rámájany. Rámájana vypráví příběh života bohy Rámy. Jak Ráma, tak Krišna, jsou ztělesněním (avatarem) boha Višnu. Jedna část Rámájany vypráví příběh, kdy je Rámova choť Síta unesena na ostrov Lanka démonem jménem Rávana. Ráma, jemuž pomáhá opičí bůh Hanuman a jeho armáda opičích vojáků, vedou válku proti Ravanovi a jeho synu jménem Indradžit, který byl jeho poručík. Ráma nakonec zvítězil, zabil Rávana i Indradžita a zachránil Sítu. V tomto dílu je Xena Ráma, Gabriela/Eli je Síta a Indradžit je vládce démonů místo otce Rávany. Hanuman se ve své opičí podobě objevuje i zde, jen opice byly vynechány.
  • Postava Eliho může být narážka na samotného Ježíše – s jeho pacifistickým postojem, v jeho blízkosti se často vyskytuje Davidova hvězda, a má moc uzdravovat. Zdá se však, že scénáristi spíše odkazují na postavu Eliáše ve Starém zákoně, což byl prorok, kde porazil Baarovy proroky na vrcholku hory Karmel (analogie zničení Indradžita v Indii) a nechal povstat z mrtvých mladého chlapce, který přestal dýchat (analogie se scénou s Elim a malou holčičkou). Se svým darem od Boha se nemohl smířit, protože ji použil na zničení Izraelitů, kteří se odvrátili od Boha. Vyobrazení této postavy tak odpovídá spíše Eliáši než Ježíšovi.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika