Michael Hurst

Michael Hurst
  • Jméno: Michael Eric Hurst
  • Narozen: 20. září 1957
  • Rodinný stav: ženatý, manželka Jennifer Ward-Lealand (od 31. ledna 1988)
  • Původ: Lancashire, Velká Británie
  • Bydliště: Auckland, Nový Zéland
  • Rodina: tři mladší bratři (dva vlastní, jeden nevlastní)
  • Děti: Jack Louis Ward Hurst (25. ledna 1997), Cameron Lane Ward Hurst (2. prosince 1999)
  • Výška: 5' 6" (1,68 m)

Světlo světa spatřil Michael Hurst v září roku 1957 v britském Lancashire. Má tři mladší bratry – Marka, Stuarta a Nicholase (ten je nevlastní). Když bylo Michaelovi 8 let, tak se jeho rodina přestěhovala do města Christchurch na Nový Zéland, kde navštěvoval Papanui High School. Již od útlého mládí byl Michael velmi umělecky založený – hodně četl, navštěvoval herecké kroužky a svůj zájem neustále prohluboval. Jako vysokou školu si vybral prestižní University of Canterbury (jako jeho dobrý přítel Kevin Smith alias Áres) a v návaznosti na svůj umělecký obor nebylo žádným překvapením, že se po roce studia rozhodl vstoupit do divadla Court Theatre. Bylo mu 19 let a stále získával širší vzdělání o divadelním herectví, které později velmi dobře zúročil.

Aby toho nebylo málo, Michael se ve 22-ti letech stal členem divadla Theatre Corporate v Aucklandu. Zde strávil sedm let a v roce 1985 se stal zástupcem tohoto divadla. Zároveň se angažoval v Mercury Theatre, kde v letech 1982-1991 hrál a režíroval více než 20 divadelních her. V roce 1987 se stal prvním novozélandským hercem, který dostal angažmá v australském divadle, a to konkrétně v Melbourne Theatre Company ve hře The Three Musketeers (Tři mušketýři), kde ztvárnil roli D'Artagnana. Oblíbil si především dramatická díla z pera anglického spisovatele Williama Shakespeara a na začátku 90. let se stal uznávanou autoritou na Novém Zélandu, kde hrál a režíroval již zmíněné Shakespearovy hry. Na jeho oblibu tohoto žánru ráda vzpomíná Lucy Lawless, která v jednom rozhovoru zmínila, že když Michael režíroval několik dílů Xeny, velice svoji práci prožíval a v téměř každé scéně požadoval nějaké dramatické gesto či slovo, přesně podle vzoru Shakespearových děl.

Michael Hurst se také v roce 1991 účastnil založení divadla Watershed Theatre, v roce 1999 spoluzaložil producentskou společnost Screen Adventures a v roce 2003 se podílel na založení divadelní skupiny The Large Group. Herectví je zkrátka jeho velkou láskou, ale již v roce 1988 si vzal svou životní lásku – je jí novozélandská herečka Jennifer Ward-Lealand. Jejich manželství je považováno za velmi stabilní a vyšly z něj dvě děti, Jack a Cameron. Jennifer také můžeme znát jako vedlejší postavu z Xeny, kde si zahrála v epizodách "The Deliverer" ze 3. série a "The Play's The Thing“ ze 4. série.

Kromě Michaelovy divadelní kariéry je třeba upozornit na jeho filmovou tvorbu. Na začátku roku 1993 se Michaelovi naskytla veliká příležitost, a to když mu byla svěřena role v seriálu Hercules: The Legendary Journeys, kde představoval Herkulova nejlepšího přítele Iolaa. Díky roli Iolaa si získal široké publikum po celém světě. Michael, stejně jako mnoho dalších herců z Herkula, se celkem pravidelně objevoval i v seriálu Xena a později i v Mladém Herkulovi. V Xeně byl opět jako Iolaus, ale také ztvárnil převozníka v Tartaru Charona i přidrzlého reportéra Nigela. V Herkulovi je velice oblíbená jeho postava vdovy Twanky, kterou Michael zahrál ve třech dílech. V titulcích byl však uveden pod jménem Edith Sidebottom. Toto jméno je kombinací Mrs. Sidebottom, první pantomimickou postavou, kterou Michael hrál, a křestní jméno převzal od své matky Edith, jejíž anglický akcet pro tuto roli využil. Michael Hurst rovněž režíroval 6 dílů jak ve Xeně, tak v Herkulovi. Jeho ostatní filmové projekty jsou však k sehnání velmi sporadicky a dalším problémem je fakt, že Michael v nich leckdy ani není k poznání. Za všechny jmenujme výskyt v seriálech Andromeda, Jack of All Trades či Maddigan's Quest, mezi jeho filmy patří například Treasure Island Kids 2, Fracture nebo The Tattooist.

gina torres

Jako herec i jako režisér má Michael na svém kontě dlouhý seznam úspěšné práce, za kterou obdržel několik cen. V roce 2003 se stal laureátem ceny od Arts Foundation of New Zealand (Umělecká nadace Nového Zélandu), díky níž dostal finanční částku 50 000 dolarů pro své další projekty. Také v roce 2005 obdržel New Zealand Order of Merit (Novozélandský řád za zásluhy) za přínos filmu a divadlu. Tentýž rok ho čtenáři novozélandského měsíčníku Metro odhlasovali nejlepším hercem a roku 2007 ho deník New Zealand Herald zvolil bavičem roku. Se svou ženou Jennifer je patronem The Auckland Performing Arts Centre (Aucklandské centrum hereckého umění) a v roce 2005 se stali patrony aucklandské New Theatre Initiative (Iniciativa nového divadla). Přestože Michael miluje herectví, jeho talent je daleko větší. Je totiž rovněž vynikajícím spisovatelem, tanečníkem, zpěvákem a jevištním šermířem. Ve skutečnosti je dokonce bývalým šampionem v šermu.

V současné době se na Michaela můžeme těšit ve filmu Bitch Slap, kde se v malých rolích objeví i Lucy Lawless, Reneé O'Connor a Kevin Sorbo. Ujal se také režie dvou dílů nového seriálu Legend of the Seeker z produkce Sama Raimiho a Roba Taperta. A samozřejmě máte i vy možnost ho vidět na oficiálních Xena konvencích v USA, na které pravidelně se svojí manželkou jezdí.

Tento neobyčejně nadaný herec není hercem jen jedné postavy a jedné tváře, za svou dlouhou kariéru stihl mnohé a náležitě za to byl oceněn, nicméně pro širší publikum navždy zůstane Iolaem, Herkulovým nejlepším přítelem. Když před pár lety Kevin Sorbo (Herkules) účinkoval jako soutěžící v americké show Who Wants To Be a Millionaire (Chcete být milionářem?), kdy vyhrané peníze šly na dobročinné účely Kevinovy nadace A World Fit For Kids, byl Michael opět pravou rukou Kevina. Kevin se dostal do vyššího kola a nevěděl si rady s otázkou, a byl to právě Michael, komu zavolal o pomoc. Michael je totiž, stejně jako Iolaus, člověk přátelský, vtipný, hodný a vždy připraven pomoci.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika