Xena: Warrior Princess je americký televizní seriál natočený na Novém Zélandu. Seriál je produkovaný společností Pacific Renaissance Pictures (vlastní ji Robert Tapert a Sam Raimi) společně s Universal Studios, která zařídila jeho distribuci. Xena se vysílala od roku 1995 do roku 2001 (v České Republice jste ji naposledy mohli shlédnout v srpnu 2003). Seriál vznikl jako odnož (tzv. spin-off) seriálu Hercules: The Legendary Journeys a mnoho postav se objevilo jak v Herkulovi, tak i ve Xeně.

Celý seriál je vlastně historická fantasy, odehrávající se (nejen) ve starověkém Řecku. Je však důležité upozornit, že není časově ohraničen, proto se v něm střetneme s různými orientálními, egyptskými i středověkými prvky. Seriál nám přibližuje dobrodružství udatné princezny bojovnice jménem Xena (Lucy Lawless), která bojuje s vlastní minulostí a snaží se napravovat své hříchy. Xenu během jejího putování doprovází Gabriela (Reneé O'Connor), mladá dívka, která se stane nejlepší přítelkyní právě Xeny. Z Gabriely se postupem času stává sebevědomá žena a její charakter se naplno vyvíjí.

Xena: Warrior Princess si půjčuje jména i témata z různých mytologií po celém světě (opírá se především o tu řeckou), a tyto mytologie a především zápletky jednotlivých epizod si upravuje podle potřeby. Historické osobnosti a události z různých časových epoch a mýtů se často v seriálu objevují, zatímco Xeně a Gabriele jsou mnohdy připisovány důležité historické události. Hlavní dvojice se tak setkává s Homérem či Helenou Trojskou, ale i s Cézarem. Právě mix těchto různých období a mytologických prvků udělal z Xeny kultovní seriál konce 90. let. Zároveň byla Xena jedna z mála show, která se dostala mezi fanoušky pomocí internetu - lidé tak mohli okamžitě diskutovat o aktuálních věcech týkající se seriálu. Fandom Xeny je proto stále živý i v současné době.

Co se týče žánrů, najdeme v Xeně opravdu od každého něco - v jedněch epizodách vrcholí drama, zatímco v dalších probíhá komedie od začátku do konce - bizardní epizody, epizody plné akce nebo zaměřené na dobrodružství. Ačkoliv se Xena zdánlivě odehrává v antické době, témata jsou v zásadě nadčasová: přijmutí zodpovědnosti za svoje skutky, cena lidského života, osobní svoboda a obětování se, přátelství. Jak již bylo zmíněno, žánrů je v seriálu hned několik, proto se fanoušci dočkali i dvou muzikálních epizod. Skvělou hudbu pro všechny epizody vytvořil skladatel Joseph LoDuca, jenž za svůj výkon v roce 2000 obdržel cenu Emmy, a my se tak můžeme těšit alespoň ze šesti vydaných soundtracků.

Kromě hlavních postav Xeny a Gabriely se v seriálu objevuje několik desítek dalších charakterů, které se v průběhu všech řad objevují. Za všechny jmenujme: bůh války Áres (Kevin Smith), Alti (Claire Stansfield), Callisto (Hudson Leick), Virgil (William Gregory Lee), Autolycus (Bruce Campbell), Eli (Tim Omundson) a Joxer (Ted Raimi).

Znělka seriálu, kterou složil výše uvedený Joseph LoDuca, vychází z tradiční bulharské písně Kaval Sviri, a nazpíval ji ženský sbor Le Mystere Des Voix Bulgares. V seriálu Hercules: The Legendary Journeys, epizodě The Warrior Princess (ve které se Xena poprvé objeví), je původní verze Kaval Sviri použita ve scéně, kdy Xena přijíždí do bitvy.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika