INTERVIEW S R. J. STEWARTEM

epizoda 2x05 Return Of Callisto, dotazy pokládá Sharon Delaney

Sharon Delaney: Bavili jsme se o tom, že jsi původně měl v úmyslu mít Callisto ve dvou epizodách. Měl jsi nějakou přesnější představu o druhém díle, když jsi psal ten první?
R. J. Stewart: Zpočátku ne, ale to se brzy změnilo. Před natočením epizody "Callisto" a možná ještě před jejím obsazením jsem měl příběh pro druhý díl. Ve skutečnosti jsem chtěl druhou epizodu mít jako dvojdíl. Byl to příběh o tom, jak "chlapec potká dívku".

r. j. stewart return of callisto

SD: Perdicus, Gabrielin přítel než potkala Xenu?
RJ: Ne, nový muž. První epizoda byla celá o tom, jak se Gabriela zamilovala do toho chlapce a ve druhém se Callisto osvobodila, aby ho zabila a zničila tak Gabrielu. Ale když bylo rozhodnuto, že to má být jedna epizoda, jediná postava, ke které by Gabriela mohla mít vztah, byl Perdicus. Proto jsme se rozhodli vrátit ho zpět do hry.

SD: V "The Greater Good", kde Callisto střelila po Xeně šipku s jedem, byla již Hudson Leick do své role obsazena? Všechno, co jsme z ní v této epizodě viděli, byly prakticky nohy.
RJ: "The Greater Good" bylo natáčeno až po "Callisto". Neměli jsme jasnou představu o tom, kdo by mohl ten padouch v "The Greater Good" být – resp. jak se Xena dostane k tomu zranění. "Callisto" už byla napsaná a my si uvědomili, že můžeme tu postavu použít. Akorát jsem musel do "Callisto" přidat větu: "To ty jsi po mně střelila tu otrávenou šipku."

SD: To byla roztomilá židle, na které Callisto seděla ve vězení.
RJ: Mlčení Jehňátek je oblíbený film Liz Friedmanové. (směje se)

SD: Callisto říká: "Láska je trik, kterým nás příroda nutí k rozmnožování." Je to tvůj pohled na lásku? (směje se)
RJ: Ve skutečnosti to je Schopenhauerův pohled na lásku. Je to německý filozof, kterého jsem hodně četl. Naše společenské chování je jen maskou zvířecích pudů. Naše instinkty nám říkají, ať se rozmnožujeme. Takže jsme si vymysleli věc zvanou láska, která zdobí náš sexuální pud, naši touhu rozmnožovat se. Nemyslím si, že bych to tak viděl, ale Callisto určitě. Mimochodem je to moje nejoblíbenější věta, kterou jsem napsal od doby, kdy jsem do seriálu vstoupil.

SD: Okouzlila mě Xenina modlitba: "Jestli mě někdo slyší, tak víš, že se moc nemodlím, ale nevím, co jiného dělat. Už jednou jsem všechno chtěla vzdát, ale Gabriela vstoupila do mého života. Prosím, nenech vyhasnout to světlo, které jí září ve tváři. Neunesla bych temnotu, která by následovala." Nikdy jsem si nemyslela, že Xena věřila v nějakou vyšší moc. Ale nejsem si jistá ke komu se modlila.
RJ: Musíš si uvědomit, že když seriál začal, Xena byla na pokraji toho to všechno "zabalit". Chtěla se vzdát svého života. A pak potkala Gabrielu, která měla jistý a kvalitní život a úctu k životu, a to inspirovalo Xenu jít dál ve svém putování - a to udělalo ze seriálu hit! Gabriela zahořkla díky Perdicově smrti a Xena cítila, že by z ní "světlo" mohlo odejít. Xena žádá o pomoc. Žádá svět, vesmír. Nevěřím, že se modlí k řeckým bohům, protože jim nevěří. Modlí se k vyššímu bohu. Prosí morální, dobrou sílu, která může mít vliv na danou situaci a zasáhnout. A myslím si, že Gabriela vždycky věřila v nějakou podobnou sílu. Setkaly se s řeckými bohy a poznaly, jací jsou to parchanti. Takže Xena je o nic neprosí. Byla spíš taková "monoteistická" modlitba.

SD: Věřili Řekové, že je někdo nebo něco nad bohy na Olympu?
RJ: Řekl bych, že je otázka, zda vůbec věřili v olympské bohy. Existuje kniha zvaná "Věřili Řekové v bohy?" nebo je jenom používali k mytologickým záměrům? Myslím, že když se vrátíš do dávné minulosti, nalezneš primitivní systém víry, kde bylo nesčetně bohů a Zeus byl jejich král. Později vidíš, jak se bohové postupně stávali mytologickými symboly a začali se vměšovat jiná náboženská vyznání. Řekl bych, že myšlenka vyššího boha nebyla pro Řeky úplně neznámá. Většina lidí se modlí, když mají problém a když se bojí, že je někdo opustí.

SD: Na konci epizody nechá Xena Callisto utopit v pohyblivém písku. Vím, že se však natočil prostřih podle scénáře, kdy Xena podává Callisto bič, ale pak ho zase odtáhne a jenom Callisto pozoruje, jak umírá. Viděla jsem ale fotografie, na kterých je vidět Callisto, jak se drží konce Xenina biče.
RJ: Byl jsem u toho, když se tato epizoda natáčela. Lucy nechtěla, aby Xena nechala Callisto zemřít. Ale po tom, co zabila Perdica, se mi zdálo, že by Callisto měla zemřít. Režisér T. J. Scott natočil ještě záběr, kde se Xena jenom dívá, jak se Callisto potápí. A ten bič byl z finální verze vystřižen.

SD: Proč Gabriela opustila Xenu, aby si vzala Perdica?
RJ: Perdicus pro Gabrielu představoval člověka, kterého podceňovala a přehlížela. V jeho blízkosti si uvědomila, že tento muž pro ni hodně znamená. Tohle byl vztah, který předcházel Xeně. Už v epizodě z první série "Beware Greeks Bearing Gifts" jsme dokázali, že je mezi nimi stále pouto. V bitvě ve vesnici Gabriela poznala, jak moc ji Perdicus potřebuje. Poznala, jak zoufalý uvnitř byl.

r. j. stewart return of callisto

SD: Je Gabriela někdo, kdo potřebuje, aby ji někdo potřeboval?
RJ: To jistě.

SD: Xena ji určitě potřebovala.
RJ: Nepochybně. Gabriela se trápí tím, že její nejlepší přítelkyně je někdo, kdo jde proti Gabrieliným základním principům. Perdicus je někdo, kdo prošel tím, co Xena dělala - tedy obdobím zabíjení - a dostal se tam, kde je Gabriela. Myslím, že když jí bylo dvanáct, tak se do něho strašně zamilovala, ale když jí bylo okolo sedmnácti, objevila se Xena. Perdicus byl nezkušený mladý chlapec a tahle skvělá princezna bojovnice vstoupila do Gabrielina života.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika