INTERVIEW S R. J. STEWARTEM

epizoda 4x21 The Ides Of March, dotazy pokládá Sharon Delaney

Sharon Delaney: Ten moment, kdy chakram uhodil Xenu do zad a rozlomil se na dvě části, byl opravdu neočekávaný. Byla jsem velmi překvapena. Xena je poražena svou vlastní zbraní – zdá se to nemožné. Plánovali jste, že chakram změní začátkem 5. série svoji podobu?
R. J. Stewart: Ano.

SD: To je ale velký krok, změnit Xenin chakram.
RJ: Když jsme se dostali k nové sérii a začali diskutovat o tom, jak chakram opět spojit, uznali jsme, že je vhodná doba dát Xeně novou zbraň. Také jsme jí chtěli dát zcela odlišnou zbraň. Ale nakonec jsme rozhodli, že vytvoříme nový a vylepšený chakram.

SD: Jin-jang motiv, kterým je nový chakram inspirován, byl koneckonců převládajícím elementem konce 4. série. Měl tedy být nový chakram symbol toho, čím Xena s Gabrielou prošly a co se o sobě dozvěděly?
RJ: Přesně tak.

r. j. stewart the ides of march

SD: Motiv ukřižování byl zasazen do celé série. Xeniny vidiny smrti hrály důležitou roli v mnoha epizodách. Jak dlouho jste zvažovali nápad ukřižovat Xenu a Gabrielu?
RJ: Když Lucy hrála na Broadwayi v muzikálu Pomáda, Rob Tapert a já jsme seděli v baru a on mi vyprávěl jeho nápad. Řekl mi, že na konci 4. série by rád viděl ukřižovanou Xenu a Gabrielu. Museli jsme ujít dlouhou cestu, než jsme zrealizovali tuto bezpochyby neobvyklou myšlenku. Ale trápilo mě, že bychom měli seriál opustit s ponurým koncem, což by vadilo hlavně dětem - jejich hrdinky by byla takto zabity. Proto z nich na konci epizod jejich duše vylétnou ven. Cítil jsem se tak mnohem lépe. Někdy debatujeme o tom, jestli náš seriál vyhovuje dětem nebo ne. Ale víme, že dost dětí ho sleduje, a proto jsem nechtěl, aby strávily léto strachováním se o své hrdinky.

SD: I když byly jejich duše osvobozeny, našlo se spoustu lidí, kteří si mysleli, že seriál skončil. Strávila jsem celé léto zodpovídáním emailů od diváků a vyvracela jejich obavy, že už nové díly nebudou. Stále dostávám dopisy, kde se mě lidé ptají: "Proč ukřižování?"
RJ: Chtěli jsme zkrátka prozkoumat nebe a peklo. A zlikvidovat obě hlavní postavy je prostě poutavý příběh. Psaní scénáře bylo velmi složité, protože jsem neměl nejmenší potuchy, co mám napsat. Věděl jsem, že mají být na konci ukřižovány, ale nevěděl jsem jak se k tomu dostat. Také jsem nevěděl, jestli se bude chtít angažovat i Hudson Leick - odmítl jsem totiž začít psát scénář, dokud jsem nevěděl, že s ní mohu počítat.

SD: A kdyby nechtěla hrát?
RJ: Udělal bych úplně jiný příběh.

SD: Callisto do příběhu vnesla velmi silný citový dopad na Xenu i Gabrielu, a to díky jejich společné minulosti.
RJ: Správně.

SD: Pamatuješ si scénu, ve které Callisto stojí uprostřed padajících vloček a chytá je na jazyk? Představoval sis to nějak takhle při psaní scénáře?
RJ: (směje se) Ano.

SD: (směje se) Rozkošný moment!
RJ: (směje se)

SD: Jaký je pro tebe rozdíl mezi cestou přátelství a cestou lásky?
RJ: Eliho představa cesty lásky je, že miluješ všechno. Je to láska ke každé žijící bytosti. Je to soucit, milující laskavost. Cesta přátelství je určitá věrnost k určité osobě.

SD: Gabriela zabila, aby ochránila Xenu. Zabila by, kdyby byla v nebezpečí Amarice?
RJ: Jistě.

SD: Kvůli vyššímu dobru?
RJ: Kvůli vyššímu dobru. Gabriela nezabíjí vůbec ráda. Je to něco, co stále považuje za odpudivé. Jistě by zabila, aby ochránila Xenino dítě. A zabila by, aby ochránila Eliho. Je si moc dobře vědoma toho, že jsou lidé, které by mohla zabít, aby ochránila někoho blízkého.

r. j. stewart the ides of march

SD: Připomeňme si tento okamžik: Gabriela vidí Xenu ležet na zemi, neschopnou bránit se, a Římana, který k ní běží s pozvednutým mečem. V tu chvíli začne Gabriela zabíjet všechny Římany kolem sebe. Zajímalo by mě, jak sis tuto scénu představoval, když jsi ji psal?
RJ: Rozhodli jsme se, že chceme ukřižovat Xenu a Gabrielu, ale nevěděli jsme, jakým způsobem k tomu dojít. Bavili jsme se o tom, že obě hrdinky budou pokračovat ve svém duchovním hledáním. To se stalo hlavním prvkem 4. série. Ale ukřižování a hledání cesty do sebe nezačalo zapadat. Ale brzy se nám to vyjasnilo - Gabriela se pokusila následovat Eliho cestu a filozofii lásky. Pamatuju si, že jsem přemýšlel nad tím, kdy Gabriela z této cesty sejde. Moment, kdy doslova vybuchne a najednou se změní, byl pro mě opravdu dramatický. To byla jedna z mála částí "The Ides Of March", o které jsem věděl, že ji napíšu.

SD: Má Gabriela svoji temnou stránku?
RJ: Ne tak docela.

SD: Reneé O'Connor mi odpověděla úplně stejně, když jsem se jí zeptala na tuto otázku.
RJ: Každý má v sobě trochu temna, ale nepoužil bych tuhle frázi při popisu Gabriely.

SD: Ten moment, kdy chakram udeřil Xenu, Lucy zahrála velkolepě. Výraz v její tváři i pád na zem.
RJ: Byla úžasná. Bylo to jednoduše senzační.

SD: Vzpomněla jsem si na scénu u táboráku z epizody "Callisto", kdy Gabriela říká Xeně: "Je tu jen jedna cesta, jak ukončit tento kruh nenávisti - a to je skrz lásku a odpuštění." Tohle tvoří Gabrielinu součást v celém seriálu. Jak se to vztahuje k tomu, jaká je Gabriela teď?
RJ: Gabriela je určitě lepší bojovnice, ale nevěřím tomu, že dokáže nenávidět. Jistěže zradila hodně z toho, čemu při té "rozzuřené" scéně v "The Ides Of March" věřila, ale my víme, že následovala cestu přátelství, která vzešla z lásky ke Xeně.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika