INTERVIEW S R. J. STEWARTEM

epizoda 5x01 Fallen Angel, dotazy pokládá Sharon Delaney

Sharon Delaney: Cézar je mrtvý.
R. J. Stewart: A uvědomila sis někdy, že je Xena vlastně zodpovědná za zničení triumvirátu? Díky ní zemřel Cézar, Pompey i Crassus.

SD: (směje se) Tenhle nepsaný příběh římské politiky se mi opravdu líbí... Když jsi ve svém scénáři zabil Xenu a Gabrielu na konci 4. série, už jsi věděl, jak je vrátíš zpět?
RJ: Tou dobou už jsme měli scénář rozpracovaný. Chtěli jsme zasadit do děje Eliho, kterého Xena s Gabrielou potkaly během 4. série, který by je mohl přivést zpět na svět.

SD: Kdo přesně je vzbudil ze smrti?
RJ: Bůh.

r. j. stewart fallen angel

SD: Není uvedený jménem.
RJ: Nejvyšší bytí, Božská moc, kdokoli v nebi a pekle. Callisto toho všeho byla součástí. Ale někdo s ní manipuloval.

SD: (usmívá se) Nechci rýpat, ale proč se Xena a Gabriela vrátily?
RJ: S tím si pohráváme celou 5. sérii. Měly cíl a to je hlavní důvod toho, proč jsou znovu ve hře.

SD: Měnila se Xena v démona obtížně?
RJ: Žertuješ? Bylo to velmi jednoduché, protože ten kousek dobra, na kterém Xena lpěla, byl hned pryč.

SD: Bylo pozoruhodné, že démon Xena byl hodně podobný normální Xeně, ale démon Gabriela byl od svého vzoru tolik odlišný.
RJ: Muselo být obětováno mnoho dobra, aby se Gabriela změnila v démona. Křesťanská tradice by mohla namítnout, že všichni v sobě démona máme. Tuto námitku by mohl použít i skutečný život, proto je Gabriela schopná stát se démonem.

SD: Zdálo se mi, že Lucy si opravdu užívá být démonem a bylo to vidět i na Xeně. Oproti tomu démonem Gabrielou prosakovala zloba. A Callisto tak roztomile cvakaly nehtíky. Herci často říkají, že rádi hrají záporné postavy a nikdo nemůže být zlejší než ty tři! Všechny byly v těch rolích úžasné. I přes veškerou fyzickou zátěž, kterou musely projít... Odkud jsi vzal pravidla pro nebe a peklo – démon Gabriela může být zachráněn, démon Xena musí být rozsekán, atd.?
RJ: (usmívá se) Vymyslel jsem je.

SD: Po odvysílání epizody mnozí fanoušci tvrdili, že pokud Xena přijala Callistinu vinu, není žádný důvod, aby byla potrestána změnou v démona. Jiní tvrdí, že celá pointa obětování se je v tom, že se něčeho musíš vzdáš.
RJ: Ano, v tomto případě znamená obětování se převzít na sebe něčí vinu. Xena šla do pekla místo Callisto. Když mi Rob o tomto nápadu řekl, napadlo mě, že bychom mohli čerpat z knihy "Paradise Lost", který je založen na tom, že spolu nebe a peklo bojují - a zlo může vyhrát. Takže nápad, že v pekle jsou záludná pravidla, která mohou znemožnit únik dobrému člověku, naprosto koresponduje s celou tradicí nebe a pekla. Samozřejmě, že to není fér – je to přece peklo! Hodná Callisto toužila Xenu probudit opětu k životu, a dalo by se říct, že nebe bylo zasáhlo Xenino obětování se - proto ti nahoře svolili a chtěli Xenu probudit k životu a dát jí tak další příležitost k jejímu vykoupení.

SD: Gabriela se hodně přemáhala, aby Callisto uvěřila, že se stala hodnou.
RJ: To ano. Nebyla schopná tomu vůbec uvěřit. Také se jí zdálo nespravedlivé, že Callisto byla na místě Xeny. Je zajímavé, že některé lidi rozčílilo spíš to, že Xena byla potrestána nespravedlivě, ale ne fakt, že to Callisto byla nespravedlivě vykoupena.

SD: Callistina tvář byla plná nevinnosti.
RJ: Hudson odvedla skvělou práci.

SD: Líbí se ti nová andělská Callisto víc než ta stará?
RJ: Líbí se mi. Myslím, že udělat z ní znovu zlou by bylo nemožné.

r. j. stewart fallen

SD: Archanděl Michael řekl Gabriele, že démon Xena nemůže být zachráněn - proto musí být rozsekán na malé kousíčky. Ale Gabriela s ním nesouhlasila. V minulosti byla Gabriela ochotná překonat všechno možné, aby Xenu zachránila.
RJ: Snažila se s démonem Xenou domluvit. Stále totiž lpěla na tom, že ji dokáže zachránit. V jejich přátelství byly ochotné obětovat se jedna za druhou. Xena byla ochotná vzdát se sama sebe k záchraně Gabriely, ale Gabriela si uvědomila, že musí Xenu zastavit před převzetím moci nad nebem. Xena byla ochotná proniknout hluboko do pekla, aby byla s Gabrielou. Zůstala by tam s ní, pokud by ji nemohla dostat odtamtud pryč - o tom není pochyb. Gabriela věděla, že by se mohla vzdát Xeny, aby ochránila nebe. Mohla být zodpovědná za smrt člověka, kterého nejvíc v životě milovala. Ale Gabriela stále doufala, že může nějakým způsobem Xenu zachránit. Nemyslím, že to znamená, že Gabrielina láska ke Xeně je menší než Xenina láska ke Gabriele. Ale poznala, že ta věc, s kterou bojuje, už není Xena.

SD: Ale i Xena byla jednou ochotná zabít Gabrielu, když byla posedlá démonem Tatakou v epizodě "Devi"... Na konci "The Ides Of March" Xena říká Callisto, že její pán s ní bude nespokojený, protože nesměla Xeně ublížit fyzicky. Pouze donést její duši do pekla. Ale přesto byla zodpovědná za Xeninu smrt. Mělo to pro Callisto nějaké důsledky?
RJ: Když jsem psal "Fallen Angel", myslel jsem na to, ale měli jsme toho moc. Myslím si, že jí někdo pěkně nakopal zadek, když se vrátila do pekla.

SD: Gabriela za ty roky dospěla. Kam teď míří?
RJ: Myslím, že Gabrielin vývoj se hodnotí v kontextu s Xenou. A Xena v 5. sérii prožívá hodně dobrodružství.

SD: Miluju Callisto když se plazí po skále a hýbou se jí křídla.
RJ: Nebylo úžasné, jak se ta křídla osvědčila?

SD: Konečně víme co Joxer ke Gabriele cítí.
RJ: V 5. sérii se vztah Joxera a Gabriely rozvíjí pozitivním směrem.

SD: Jak se dotkne Xenino těhotenství obou hrdinek?
RJ: Xena řeší otázky typu jak může být bojovnicí s dítětem a jak své dítě dokáže ochránit. Na všechny otázky se během 5. série najdou odpovědi.

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika