INTERVIEW S R. J. STEWARTEM

epizoda 5x22 Motherhood, dotazy pokládá Sharon Delaney

Sharon Delaney: "Motherhood" – soumrak bohů – závěr 5. série. Když seriál před pěti lety začal, byla řeč o konci polyteismu?
R. J. Stewart: Nápad udělat epizodu o soumraku bohů jsme kdysi projednávali. Ale poté jsme bohy zabít nechtěli, protože byli dobrými protivníky. Když jsme ale došli k 5. sérii, chtěli jsme prozkoumat něco nového.

SD: Jak jste rozhodli, kteří bozi by měli zemřít?
RJ: Nechtěli jsme zabít Área a Afroditu, protože tyto postavy i herce máme rádi. Ale především to záleželo na příběhu.

SD: Když jste s Robem Tapertem vymýšleli zápletku, už jste byli rozhodnuti, že Áres obětuje své božství k záchraně Gabriely a Evy?
RJ: Vlastně se ten nápad rozvinul během psaní epizody. Myslím, že to byl Robův nápad. Začali jsme pracovat na příběhu a nikdo jsme nechtěl Área zabít. Pak Rob přišel s tímto rozřešením a já si pomyslel, že je to skvělé.

SD: Takže se vzdal své nesmrtelnosti, ale je stále bůh. Může se zjevovat a mizet?
RJ: Ne. Na konci "Motherhood" měla být scéna, ve které byl Áres zničený tím, že se nemůže zjevovat ani mizet. Tuto scénu jsme vystřihli, ale předělali jsme ji pro začátek 6. série, epizodu "Coming Home".

r. j. stewart motherhood

SD: Uvažovali jste někdy o obsazení Hudson Leick (Callisto) na roli Evy, ačkoliv byla jakýmsi otcem Xenina dítěte?
RJ: Když jsme roli Evy obsazovali, neuvažovali jsme o tom. Nicméně si myslím, že při přípravách na 5. sérii nějaká diskuze o obsazení Hudson probíhala.

SD: Setkali jsme se s dospělou Evou v epizodách "Livia" a "Eve", ve kterých byla šampiónkou Říma. Vraždila vesničany a jak sama řekla, pila krev mužů, které umučila k smrti. V "Motherhood" byla pokřtěná a vykoupená a odpykala si hříchy své minulosti. Byla někdy řeč o tom, že byste ji měli jako zloducha delší dobu?
RJ: Náš plán byl doslova dát Xenu a Gabrielu k ledu a probudit je po 25-ti letech, aby Eva byla už dospělá. Ale o tom, co se s ní bude dít dál, jsme otevřeně diskutovali. Plánovali jsme, aby byla zlá a pak jsme přišli s nápadem, že bude na konci série spasena. Pak už jsme neprobírali, jestli její zlé já přineseme zpět.

SD: Byl nám také představen Joxerův syn, Virgil (Vergilius). Byl pojmenován podle římského básníka, který napsal Aeneis?
RJ: Ano, bylo to záměrné.

SD: Bozi zkoušeli zabít Evu, což vyvrcholilo jejich smrtí. Kdyby ji nechali být, byli by živí. Proroctví se samo vyplnilo.
RJ: Přesně. Moc se mi tento nápad líbí, ale nestál jsem u jeho zrodu, byl jsem totiž tenkrát pryč. Nápad dát do příběhu Sudičky, které to vlastně všechno začaly, je skvělý prvek děje.

SD: Jaká byla pravá historie smrti bohů – změna od polyteismu k monoteismu?
RJ: Existovalo mnoho různých náboženských smýšlení. Nápad jednoho boha byl v řeckém myšlení vždy. Sokrates byl uvězněn za to, že kazil studenty a učil je být ateisty. Platónova představa, že myšlenky vzešly z jediné nadsmyslové inteligence, je velice podobná monoteistickému bohu. Oficiální konec polyteismu byl Konstantinův přechod ke křesťanství. Pod jeho vládou byl polyteismus nahrazen monoteismem.

SD: A když se Xena dostala do tohoto časového posunu, napadlo vás, že byste mohli konec polyteismu dostat do příběhu?
RJ: Ano. Bylo to Robovo rozhodnutí udělat to a já myslím, že jít do toho byl skvělý nápad.

SD: Navštívíme bohy z ostatních zemí během 6. série?
RJ: Je to tak, uvidíme norské bohy. Ale příběhy nebudou tolik o bozích jako o celé hierarchii okolo nich. Valkýry mají v příbězích stejně důležitou úlohu jako bozi.

SD: Kdo jsou Valkýry?
RJ: Jsou to Odinovy osobní strážkyně, plní jeho rozkazy. Jeden z jejich úkolů je přenést zabité bojovníky, kteří statečně zemřeli s mečem v ruce, do Valhally. Hrají důležitou úlohu ve Wagnerově opeře "The Ring". Pracujeme na třech epizodách spojených v trilogii nazvanou "The Rheingold", "The Ring" a "Return of the Valkyrie".

SD: Zpět k "Motherhood" - Xena dostala sílu zabíjet bohy od archanděla Michaela?
RJ: V 6. sérii, epizodě "The God You Know", se přesně ukáže vztah mezi Michaelem a Xenou a její síla zabíjet bohy bude hlavní prvek příběhu.

SD: Vrátí se Áres zpět?
RJ: Ano, bude v pěti epizodách.

SD: A co Claire Stanfield?
RJ: Ta bude ve dvou epizodách.

SD: Bude hrát Alti?
RJ: Ano i ne – je to záludné.

SD: Vím, že je mrtvý, ale co Joxer?
RJ: I on se objeví.

SD: Když Xena a Gabriela na začátku "Motherhood" poprvé uviděly Evu na poušti, Gabriela řekla Xeně, že neví, jestli jí chce pomoct Evu zachránit.
RJ: Na začátku epizody Gabriela nevěděla, jestli chce Evě odpustit, že zabila Joxera. Fúrie, seslané Athénou, hnaly Gabrielu k šílenství, aby Evu zabila... ale to už je jiná věc.

SD: Opravdu Áres miluje Xenu?
RJ: Naprosto Xenu miluje. Nechci tím říct, že bychom měli u Áreova vyznání lásky plakat. Je krutý a je to manipulátor. Znám tolik lidí, kteří by chtěli dát Xenu a Área dohromady. To se však nikdy nestane. Ale Xena byla se zlými chlapci celý život, takže ji půvaby tohoto smyslného muže nenechávají jen tak chladnou.

r. j. stewart motherhood

SD: Ohromují mě všechny ty hrozné věci, které Áres Xeně udělal, a zároveň to, jak ji sváděl svým charismatem. Mohla by se mu po tom všem někdy opravdu odevzdat?
RJ: Myslíš ve smyslu mít s ním milostný poměr?

SD: Ano.
RJ: Ne. Pokud jsou postaveni do určité situace, Xena k němu dokáže projevit náklonnost, ale ví, že je to pro ni špatné. Je na něj milá, protože zachránil Gabrielu a Evu a vzdal se své nesmrtelnosti – všechno tohle jsou věci, o kterých bude pojednávat příští série. Podle mého názoru se nějaké dovršení vztahu Área a příčetné Xeny nestane. A neplánujeme ji dohnat k šílenství! (směje se)

Vítáme vás na jediném, pravidelně aktualizovaném webu, věnovaném seriálu Xena: princezna bojovnice.

Vyhledávání
facebook
banner facebook
Anketa
kalendar

8. 10. 2011 - Hudson Leick vystoupí poprvé v Praze! Více na www.meethudson.cz

kalendar

9. 10. 2011 - Hudson Leick vede v Praze jóga workshop. Více na www.meethudson.cz

Anketa
Statistika